Земеделският министър прогнозира добра зърнена реколта
Земеделският министър прогнозира добра зърнена реколта / Дарик Добрич, архив

Добра реколта и по-високи добиви от тазгодишната жътва прогнозира в предаването "Седмицата" на Дарик земеделският министър проф. Димитър Греков. Тази година България ще произведе между 4 и 4,6-4,7 млн. тона пшеница, очаква той. По прогнози на американското министерство на земеделието родната реколта ще възлезе на 4,6 млн. тона пшеница, което ще направи 2013-а една от най-добрите в последните десет години. През 2012 година бе произведено 4,2 млн. тона зърно.

Министър Греков обаче направи уговорката, че земеделското производство понякога е трудно за прогнозиране, защото както има около 700 кг. от декар среден добив при някои производители, така има и среден добив от 450 кг от декар.

Между 1,8 и 2 млн. тона отиват за вътрешно потребление, а останалите се изнасят, потвърди министърът. Той посочи, че от предназначените за вътрешно потребление освен за изхранване, малък дял отива и за отглеждане на животните.

Греков каза, че не очаква хлябът да поевтинее, но не смята, и че цените на насъщния ще се повишат при очакваната реколта. „Така че нямаме основание за такива резки промени на пазара. Напротив, очаквам една устойчивост не само за тази година, а за в бъдеще", каза той.

На въпрос дали след като се очаква поевтиняване на фуражната пшеница заради добрата реколта в световен мащаб, не би било логично и цените на месото да паднат, Греков коментира, че едва 20 на сто от месото на родния пазар е българско, а останалото е внос. „Така че и да се направи малка промяна в цените, макар че изкупните цени са ниски независимо дали за свинско или говеждо, това не би се отразило на пазара. Тук причината трябва да се търси не толкова в производителите, а в прекупвачите и веригите. Изкупната цена на трупното месо в чужбина е значително по-висока от тази у нас. Така че печалбата не отива в нашия производител, а в чуждия, който внася тяхната продукция на нашия пазар", каза той.

Земеделските производители имат право да протестират заради случващото се в сектора през последните години, заяви министърът.

Той засегна темата за застрашените от затваряне млечни ферми в края на годината. От данните досега 33 хил. от общо около 80 хил. ферми не изпълняват изискванията на ЕС. Греков уточни, че в момента тече одит за актуалното състояние на проблема и до седмица ще бъдат ясни резултатите от него. След като стане ясно какво се случва в сектора след няколко поредни удължавания на преходния период за фермите, които не отговарят на изискванията, има възможност да искаме от Брюксел ново удължаване, но то не решава големите проблеми, убеден е земеделският министър.