Древни рисунки разкриват представата на индианците за Вселената
Древни рисунки разкриват представата на индианците за Вселената / снимка: БГНЕС, архив

Скални рисунки в планините в източните части на Северна Америка представят една цялостна космическа картина, отразяваща представите на древните индианци за устройството на света, пишат американски учени в статия, публикувана в специализирано издание, съобщи РИА Новости.

„Нашите резултати дават възможност да си представим какво е било обществото на древните индианци преди повече от 6000 години. Те говорят за това, че праисторическите хора са използвали планинската местност на платото Къмбърланд в Апалачите, за да проектират своята концепция за Вселената върху средата, в която са живели”, поясни ръководителят на изследването Ян Симек от университета на Тенеси.

Скалната живопис в Тенеси е известна от 19-и век, но изследователите продължават да намират нови рисунки. С нарастването на броя им учените все повече разбират, че разположението им не е случайно.

Симек и неговите колеги са изследвали рисунките на платото Къмбърланд: 44 от тях са разположени под открито небе, 50 - в пещери. Учените предполагат, че разположението на рисунките отразява принадлежността на образите към Горния или към Долния свят в митологичната Вселена на югоизточните индианци, отбелязва vesti.bg.

Според представите на индианците Горният свят е бил населен от персонажи, олицетворяващи звездните тела или природните явления. Средният свят е бил светът на природата, населен от хората, растенията и животните. А Долният свят е бил тъмен и опасен, свързан със смъртта и обновлението. Населявали са го свръхестествени змии и кучета, които са съпровождали душите на умрелите в задгробния свят, „духът на земята”, който участва в създаването и разрушаването на света.

Американските учени отбелязват, че персонажите от Горния свят, по принцип, са нарисувани под открито небе с червена боя, тъй като този цвят се асоциира с живота.

Образите на Долния свят „обитават” пещерите и често са нарисувани с черна боя, която се асоциира със смъртта. Така Горният и Долният свят се оказват зрително разделени. В тази интерпретация не намират място само птиците, които съществуват единствено в Долния свят.