Сълзотворен газ и поредни сблъсъци с полицията в Истанбул
Сълзотворен газ и поредни сблъсъци с полицията в Истанбул / снимка: БГНЕС

В неделя вечерта истанбулската полиция е използвала гранати със сълзотворен газ, за да разпръсне многохилядната демонстрация срещу премиера Реджеп Ердоган.

Съобщението е на АФП и потвърждава твърдата позиция, която зае премиерът срещу демонстрантите, въпреки временното отстъпление на силите на реда от площад Таксим.

Атакуваната в неделната вечер от полицията демонстрация е пред службата на премиера на няколко километра от площад Таксим в квартал Бешикташ.

На третия ден от протестите турските демонстранти продължиха натиска върху правителството на Реджеп Ердоган, окупирайки истанбулския площад Таксим, а нови сблъсъци избухнаха в столицата Анкара. Премиерът обаче заяви, че няма да отстъпи.

През целия следобед хиляди хора изпълваха емблематичния площад в центъра на турската столица, вече с по-малко видимо полицейско присъствие. Това стана след два дни на насилие, което доведе до стотици ранени и предизвика арести на повече от 1700 демонстранти в цяла Турция.

Начело на най-голямото народно протестно движение срещу ислямско- консервативното турско правителство от идването му на власт през 2002 г. са активистите на гражданското общество в Турция. Те до голяма степен отстъпиха мястото си на левите и на крайната левица, които отпразнуваха победата след оттеглянето на силите за сигурност в събота от площада.

Заради страх от връщане на полицията, барикадите, направени от дъски или разбити коли, бяха издигнати по повечето околните улици, заети от демонстранти и решени да се бият с органите на реда.

"Всички турци са под натиск от десет - единайсет години. Днес всички искат министър-председателят да си ходи", разказват някои от протестиращите пред АФП.

Докато в Истанбул нямаше съобщения за инциденти през деня, полицията отново настъпи в неделя следобед в Анкара, за да разпръсне със сълзотворен газ хиляди хора, които искаха да демонстрират пред офисите на партията на Ердоган.

През нощта на събота срещу неделя много ожесточени сблъсъци противопоставиха полицията и протестиращите в столицата, причинявайки сериозни щети.

Според Съюза на лекарите в Анкара, 414 цивилни граждани са били ранени при тези инциденти, включително шест с тежки наранявания по главата. От своя страна, Анадолската агенция съобщава за 56 ранени от полицията.

Знак на продължаващо мобилизиране - демонстрации срещу правителството бяха проведени и в западния турски град Измир, и в южната Адана, и в Газиантеп на югоизток.

Под влияние на критиките министър-председателят Ердоган бе принуден да направи отстъпки в събота, след два дни сблъсъци и нареди на полицията да напусне площад Таксим и малкия парк Гези, чието премахване от властите даде сигнал за бунта.

Турски и чуждестранни организации, защитаващи правата на човека, осъдиха тежките репресии. Амнести интернешънъл /Amnesty International/ дори съобщи за смъртта на двама души, припомня БГНЕС.

Тези данни не са потвърдени от официални източници. Министърът на вътрешните работи Муамер Гюлер съобщи, че 58 цивилни граждани и 115 полицаи са ранени по време на 235 различни демонстрации, регистрирани от миналия вторник в 67 населени места. Според Гюлер, полицията е арестувала повече от 1700 демонстранти, повечето от които бързо са били освободени.

Дори в средите на властта, няколко различни гласа бяха чути срещу бруталните действията на полицията.

Държавният глава Абдула Гюл заяви, че е "тревожно" нивото на конфронтация. Вицепремиерът Бюлент Арънч се застъпи за диалог, а не за използването на силови методи срещу хората.

„България следи много внимателно събитията от последните дни в съседна и приятелска Турция. Загрижени сме от проявите на насилие и изразяваме безпокойство от прекомерната употреба на сила от страна на полицията срещу протестиращите".

Това се казва в изявление на външния министър Кристиан Вигенин по повод на продължаващите сблъсъци в Турция.

"По информация на българските дипломатически представителства, до момента няма данни за пострадали български граждани. Призоваваме българските граждани, които пребивават постоянно или временно в Турция, при необходимост да се обръщат към българските мисии в Анкара, Истанбул и Бурса", се казва още в изявлението на външния министър.

Западните съюзници, включително Съединените щати, Обединеното кралство и Франция, също призоваха турското правителство да е по-сдържано.

Турският външен министър Ахмет Давутоглу осъди вредите, причинени от тези събития на "доброто име" на страната.

В своя Туитър акаунт той припомни, че Турция е предмет на "възхищение в региона и по света".

Изправен пред тези реакции, министър-председателят отстъпи и призна, че полицията е действала в някои случаи "крайно".

"Вярно е, че е имало грешки и екстремни действия в отговора на полицията", каза той, добавяйки, че турското вътрешно министерство е наредило разследване по случая.

Но Ердоган повтори, че ще доведе докрай оспорвания проект за застрояване на района на площад Таксим.

И като ново предизвикателство срещу протестиращите, които го обвиняват, че иска да "ислямизира" турското общество, Ердоган потвърди в неделя, че на площад Таксим, традиционно място на протестите в Истанбул, ще бъде построена джамия.

"Да, ние ще построим и джамия. И няма да искаме разрешение от председателя на Републиканска народна партия", каза Реджеп Ердоган.

Републиканската народна партия е основана през 1923 година от Мустафа Кемал Ататюрк, сега основна опозиционна партия в Турция.

"Тези, които са гласували за нас са ни дали правото да го направим", завърши Ердоган.