Управленски „материал” със спорни качества влиза в новия парламент, сочи прегледът на челните места в листите. Ако денят си личи по заранта, то едва ли новите депутати ще бъдат по-качествени от предишните, още повече че най-често става дума за едни и същи хора, коментира „Сега”. На банките в Народното събрание ще седне цялото Бойко-Борисово войнство с него начело - повечето му министри плюс Искра Фидосова, Цецка Цачева, Десислава Танева и т.н. Мирослав Найденов го няма, но е налице балдъзата му - Даниела Дариткова. Депутат от Кюстендил става бившият митничар Кирил Калфин, замесен в серия скандали и уволнения. Компания ще му прави Данаил Кирилов, съветник от БСП в столицата. Той пък стана известен с опитите да ограничи достъпа до Търговския регистър. Варна праща в парламента и председателя на местния общински съвет Николай Апостолов, на когото протестиращите искаха оставката. На топлите депутатски банки ще се настанят още общинарите Иван Портних и Павел Христов, син на досегашната парламентаристка Лилия Христова. С мандат в Народното събрание за втори път се урежда русенецът Пламен Нунев, с подкрепата на когото Десислава Атанасова стана здравен министър. Шумен е представен от шефа на полицията Любомир Христов, човек на Цветан Цветанов. Баскетболният треньор Иван Чолаков внася спортно разнообразие. Спорни фигури има и в БСП. Въпреки броженията в парламента влиза Борислав Гуцанов, показно арестуван в операция „Медузите”. Друг интересен персонаж е единият от т.нар. братя Галеви в ръководството на БСП - Иван Ибришимов от Кюстендил. Той заедно с четвъртия в листата Станислав Павлов още при първия арест на истинските Галеви организира подписка в тяхна подкрепа.
„Дума” цитира отговора на лидера на БСП Сергей Станишев на въпроса за поисканата му от Румен Петков оставка и призива за свикване на извънреден конгрес. „Всеки опит за съглашателство с ГЕРБ ще възприемам като опит за саботаж. Подобни изявления означават две неща - едното е, че или става дума за тотално неразбиране пред какво е изправена България, другата версия е, че става дума за предварителен сценарий, който цели постигане на сделка с ГЕРБ и запазване на ГЕРБ във властта”, отсече Станишев. Според него Цветанов неслучайно е казал по време на кампанията, че Станишев не е БСП и имало много свестни хора, с които ГЕРБ били готови да работят. „Тези сценарии няма да сработят и ще срещнат открит отпор в партията”, категоричен бе лидерът на социалистите. Станишев обяви, че в най-скоро време Националният съвет на БСП ще направи обстоен анализ на резултатите от изборите по области. Изданието съобщава, че БСП започва разговори за формиране на програмен кабинет. Тези разговори ще се водят с парламентарните партии без ГЕРБ и с редица партии извън парламента. Сергей Станишев уточни, че разговорите още не са започнали, но обеща те да бъдат абсолютно прозрачни за медиите. Встникът публикува и данните от паралелното броене, което извърши австрийската компания SORA, според тях - 14 662 бюлетини не съответстват на бюлетината-образец, а 21 105 имат допълнителни символи или знаци.
„24 часа” разяснява „Планът Орешарски”. Правителство с преобладаващо участие на експерти с различен цвят, водено от Пламен Орешарски и подкрепено от максимално широк кръг партии, предлага БСП. От Позитано ще поискат своеобразен имунитет на този кабинет през първата от четирите години мандат. Тази идея е коренно различна от лансираната от социолога Андрей Райчев кабинетът „Орешарски” да има едногодишен мандат и да се проведат след това нови избори. 3000 гласа от чужбина решават ще има ли кабинет на БСП и ДПС. Тези гласове ще решат дали движението ще има 37 или 35 депутати. Без гласовете от чужбина в новия парламент ще има: 96 депутати от ГЕРБ; 84 от БСП; 36 от ДПС; 24 от „Атака”, показват изчисленията на SORA. Според математика проф. Михаил Константинов ГЕРБ имат 97 депутати, БСП - 84, ДПС - 36, „Атака” - 23. Подалият оставка лидер на ДСБ Иван Костов в емоционално видеообръщение разясни, че не иска повече да е оправдание за некадърниците и гръмоотвод на злобата. В близките месеци ще бъде учередена нова дясна партия, каза бившият лидер на СДС Мартин Димитров. Във формацията може да влязат хора от СДС, ДСБ, „Движение България на гражданите” и представители на гражданското общество.
Пред „Телеграф” политологът Емил Кошлуков анализира краха и разпада на синята идея. „Костов погреба сините. когато седесар „хване” власт, той първо тръгва да убива „старите” и тогава да се бие с комунистите”, твърди той.
Темата е продължена от д-р Константин Тренчев, президент на КТ „Подкрепа”, който оценъчно ретроспективно споделя за „Монитор”: „Истината е, че синята идея беше приватизирана от едно лице, което няма нищо общо с нея. Говоря за Иван Костов. А тези, които се опитаха да я спасят, нямаха и технологично време за това след неговия погром, защото той я уби. Много съжалявам, защото съм един от създателите на СДС и ме боли. Категорично мога да кажа, че в момента десницата няма представителство в България”, е констатацията на Тренчев.
Пред „Труд” лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи първия си коментар на изборните резултати. „Загубихме 5-6% от гласовете заради скандала с бюлетините в Костинброд. Като стане ясно, че те не са били за експедиция, някой от прокуратурата трябва да изгори. Защо Роман Василев от градската прокуратура пое този случай? Той е от компетенцията на районната прокуратура”, попита риторично Борисов. „Важно е дали имаме един мандат повече или по-малко. Аз за първи път виждам някой да е втори и да говори, че е победител”, каза Борисов, коментирайки БСП. „С никого не преговарям още, все едно какви глупости пишат. Не гледам телевизия и не чета, дори се карам, като е включен канал с новини. Ако не бъда избран за премиер, влизам в парламента, нали там се коват законите”, уточни Борисов. „Труд” посочва как БСП, ДПС и „Атака” търсят какво ги свързва. Анализът на вота показва, че всички партии и коалиции, с изключение на левицата, губят гласове в абсолютна стойност спрямо парламентарните избори от 2009 г. Проф. Петър-Емил Митев споделя пред изданието тезата си, че едно бъдещо програмно правителство няма да е стабилно. „БСП постигна максимума. Борисов отказа да даде пресконференция вероятно по две причини: няма самочувствие на победител, защото ГЕРБ спечели изборите, но загуби властта, и второто обстоятелство е зависимостта на собственото му политическо поведение от позицията на другите парламентарни сили”.
БСП и ДПС най-вероятно ще получат общо 120 депутатски места в новия парламент, според последните данни на ЦИК за страната, пише „Капитал Daily”. Като се прибавят и гласовете от чужбина има шанс ДПС да вземат още един мандат. ГЕРБ и „Атака” също заедно ще имат 120 депутати (преди добавянето на гласовете в чужбина). „Резултатите са пълен паритет, в този смисъл, че ГЕРБ плюс „Атака” са равни на ДПС и БСП”, коментира математикът и член на борда на директорите на „Информационно обслужване” проф. Михаил Константинов. Според него най-вероятната управленска коалиция е правителство с мандат на БСП, подкрепено - явно или неявно - от ДПС и „Атака”.
„Парламентът почва с цигарите”, съобщава „Стандарт”. Пушачите ще бъдат зарадвани още при старта на новото - 42-ро Народно събрание - ще бъде разгледан проектът за отмяна на пълната забрана за пушене.
„Животновъди и земеделци плащат с протести, ако не мине кабинетът на ГЕРБ”, предупреждава „Сега”. Това решение бе оповестено след тяхната среща с Бойко Борисов в централата на партията. Лоялните на предишната власт браншови организации заявиха, че искат такова правителство, „което да прави всичко, както го прави Бойко Борисов”. Въпреки че браншовиците се пазеха от политически декларации, от думите им стана ясно, че протестите ще са насочени срещу евентуален кабинет на БСП и ДПС заради лоши спомени от времето на тройната коалиция. А и защото двете партии отказвали диалог с тях. Молби за срещи били отправени към всички парламентарни партии, но единствено Борисов откликнал. По време на срещата той ги уверил, че независимо дали ще е на власт или в опозиция, ще им помага. Запознал ги с управленските си намерения за сектора, говорили и за разширяване на арабските пазари.
„Прокуратурата затяга примката около Цветанов”, е водещата новина на „Сега”. Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е само на един имунитет разстояние от наказателно дело. Вчера главният прокурор Сотир Цацаров декларира пред студенти в УНСС решимостта си да поиска от новия парламент свалянето на имунитета на Цветанов. Повод е скандалът с незаконното подслушване в МВР. От думите на главния прокурор стана ясно, че той заема изчаквателна позиция и се застрахова срещу бъдещи обвинения в нечиста игра. Избраният за депутат Цветанов няма защита на народен представител в определени периоди - от обявяването му от ЦИК за избран до конструирането на новото Народно събрание и полагането на клетва. Цацаров обаче даде да се разбере, че ще чака и няма да се възползва от тези „дупки”.
В интервю за „Преса” социологът Андрей Райчев заявява: „В МВР работи властови център, който е като тумор в мозъка и заплашва демокрацията. Не е възможна коалиция, но е възможно взаимодействие. В момента държавата ни е в много нестабилно и крехко състояние”, заключава експертът.
„Преса” алармира: „Всеки втори е с високо кръвно!” Такива данни съобщи проф. Светла Торбова, председател на Българската лига по хипертония. 28 000 получават инсулт всяка година, 12 000 инфаркт. Изборът на екип ще става само след като пациентът вече е приет в болница по клинична пътека и му е определен лекуващ лекар. Това предвижда новата наредба на здравното министерство, с надеждата, че ще спре рекетът над пациентите. Болниците вече няма да имат право и на такса „придружител на деца”. За пациенти над 18 години може да се иска допълнително заплащане, но само ако за придружителя е осигурено легло.
„Телеграф” коментира как болници рекетират пациенти и техните близки с такса „свиждане”.
Цветан Стоянов стана световен шампион по шахмат в категорията момчета до 9 години. Ученикът е от Казанлък, играе в бургаски клуб и се пребори за титлата с 80 деца на световното първенство в Гърция, информира „Стандарт”. (БТА)
13 минути
Светият Синод не одобрява и се противопоставя на провеждането на „София Прайд 2026“
Светият Синод не одобрява и се противопоставя на провеждането на „София Прайд 2026“ ...
1 час
На 100-годишна възраст почина американският филмов критик Джийн Шалит
Известният с остроумните си коментари ветеран сред американските филмови критици ...
1 час
Кола се обърна по таван след удар в бетонна стена и джип на пътя София – Банско
Лек автомобил, движещ се в посока Банско, се е ударил в бетонна стена, след което е закачил ...
1 час
Цените на горивата у нас падат, но експертите предупреждават – несигурността остава
Цените на горивата в България продължават да се понижават през последната седмица ...
2 часа
Полицаи изведоха шофьори от интензивния трафик в Ловешко заради опасни изпреварвания и рискови маневри
Десетки водачи бяха изведени от интензивния трафик заради опасни изпреварвания и ...
Грешките на родителите, които са с опасни последици за децата
Няма по-трудна професия от родителската - работи се 24 часа в денонощие, 365 дни годишно. Без почивка, ...
3 часа
Самолет на индийските ВВС се разби, има загинали военни
Петима военнослужещи загинаха при инцидент с военнотранспортен самолет "Антонов" ...
4 часа
ЕК потвърди, че иска процедура за прекомерен дефицит срещу България
Европейската комисия потвърди, че предлага откриването на процедура за прекомерен ...
4 часа
Спешни проверки заради починало бебе в Търговище и починала родилка в Сливен
Спешна проверка в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Търговище заради ...
5 часа
„Опера на площада” ще има, отново се продават билети
„Опера на площада” ще има, потвърдиха от Софийската опера. Във вторник от културната ...
6 часа
Жена бе тежко ранена при нападение от акула на плаж в Сидни
Жена беше тежко ранена при нападение от акула на плаж в Сидни, съобщи Ройтерс.
Спасителни ...
6 часа
Сняг през юни: На над 2 000 метра в планините все още е зимно
Условията за туризъм в планините са добри, все още има сняг на над две хиляди метра ...
7 часа
„Имам много мечти, но първо трябва да съм жив“: Историята на млад мъж, който води две битки едновременно
Абдул Карим търси шанс да продължи лечението си, докато очаква решение, което може ...
8 часа
Какво е състоянието на децата, ранени при инцидент с тротинетка в София
Състоянието на едното дете, пострадало с тротинетка вчера, остава непроменено - в реанимация, ...
8 часа
Тръмп обяви, че САЩ са елиминирали лидера на венецуелски наркокартел
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че армията на САЩ е елиминирала лидера ...
8 часа
Милиони комари на свобода: Смелият план на Google срещу опасните болести
Гугъл планира да пусне в следващите години десетки милиони комари, заразени с бактерии. ...
9 часа
Домашен сладолед без угризения: Вкусно и здравословно лятно изкушение
С покачването на температурите все повече хора търсят начин да се разхладят с нещо ...
9 часа
Зеленски вдига заплатите в армията и отваря вратите за чуждестранни доброволци
Украйна ще увеличи заплатите за военнослужещи, ще набира повече доброволци от чужбина ...
10 часа
От село Кочан до червения килим в Кан: Историята на Сюлейман Летифов (СНИМКИ)
Радвам се, че на червения килим в Кан има българска реч, това е много силно, след толкова ...
10 часа
„Вие ли сте били“: Нова функционалност за защита на правата на пациентите в приложението „еЗдраве“
В мобилното приложение „еЗдраве“ се предвижда нова функционалност за защита на правата ...
10 часа
Тротинетките под наем ще бъдат забранени в Брюксел
Наемането на тротинетки в Брюксел ще бъде забранено от догодина, съобщиха местни медии. ...
10 часа
Русия създава свой „Старлинк“ за бойни дронове, обяви Путин
Русия внедрява собствена сателитна система за управление на бойни дронове, заяви на ...
10 часа
Важни напомняния от ГИТ: Минималната възраст за започване на работа е 16 г.
По повод Световния ден срещу детския труд от Главна инспекция по труда (ГИТ) напомниха, ...
11 часа
Шестото „Шествие за семейството“ ще се проведе в София
Шестото поредно издание на „Шествие за семейството“ ще се проведе на 13 юни в София. ...
11 часа
Аквапарк „Възраждане“ открива летния сезон
Аквапарк „Възраждане“ официално открива летния сезон на 13 юни и отново ще посреща ...
17 часа
Зеленски подписа закон, отнемащ защитения статут на руския език в Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски подписа закон с който руският език се изключва ...
18 часа
„Мирът никога не е бил толкова близък, както сега“: Какво се случва със САЩ и Иран
Премиерът на Пакистан Шехбаз Шариф заяви, че между САЩ и Иран е постигнато съгласие ...
18 часа
Проблем с водата след наводненията: шест села край Котел с ограничения
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен препоръчва водата, подавана от „ВиК ...
19 часа
Поклон пред Михаил Белчев: посмъртно отличие и идея Зала 1 на НДК да носи името му
На официална церемония в къщата музей на „Христо Г. Данов” в Стария град на Пловдив ...
20 часа
Министърът на правосъдието започва диалог със синдикатите в затворите и съдебната охрана
Министърът на правосъдието Николай Найденов проведе първа среща с всички синдикати ...
20 часа
Единственият наш военен полицай в мисия на НАТО: Живяхме 19 дни под атаки от дронове и ракети
„Дано не е върху мен“ - това е мисълта, която не напуска старшина Ангел Мечкаров по ...
21 часа
Технически проблем на самолета на папа Лъв XIV забави отпътуването му от Канарските острови
Технически проблем на самолета на папа Лъв Четиринадесети беше установен малко преди ...
21 часа
Илон Мъск официално стана първият трилионер в света, акциите на „SpaceX“ поскъпнаха
Акциите на „СпейсЕкс“ (SpaceX) започнаха търговията си на борсата Nasdaq при цена от 150 долара ...
21 часа
Николай Неновски положи клетва за нов 6-годишен мандат като член на Управителния съвет на БНБ
Николай Неновски положи клетва за нов 6-годишен мандат като член на Управителния съвет ...
22 часа
Донев в Люксембург: Възстановяването на устойчивостта на публичните финанси е сред основните ни приоритети
Вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев участва в редовното заседание на ...
22 часа
Болница „Лозенец“ с позиция за възнаграждението на директора
Сумата, получена през март от директора на болница „Лозенец“, не е само от заплата, ...
22 часа
След разследване: 22-годишна жена остава в ареста за тежката катастрофа с жертва край Бобов дол
Окръжен съд – Кюстендил наложи мярка за неотклонение „задържане под стража“ на 22-годишна ...
22 часа
Засилен контрол и санкции за автомобили в Борисова градина в София
„Борисовата градина е място за хората, за разходка, спорт и спокойствие, а не пространство ...
22 часа
МВнР: Няма български граждани сред жертвите и ранените при тежката катастрофа в Хърватия
По информация на българското посолство в Загреб, няма пострадали или загинали български ...
23 часа
Внимание, шофьори: Ремонтират участъци от магистралите „Тракия“ и „Хемус“
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване ...
23 часа
Обвиниха 22-годишен мъж за нападение над охранител в плевенска болница
22-годишен мъж е обвинен за дръзко хулиганство, след като нападнал охранител в УМБАЛ ...