Десноцентристката опозиция в Исландия спечели 51,1% от гласовете в състоялите се вчера общи избори, съобщиха властите на северната островна държава след преброяване на всички подадени гласове, предадоха Ройтерс, АП и ДПА.
Консервативната Партия на независимостта и центристката и аграрна Прогресивна партия получават по 19% или общо 38% от 63-те места в парламента. Очаква се те да сформират коалиционно правителство и да изместят от властта Социалдемократическия алианс и неговия младши коалиционен партньор - Движението на левите зелени.
Както отбелязва ДПА, очаква се лидерът на Партията на независимостта Бярни Бенедиктсон (на снимката в текста) да оглави правителството, което ще се опита да отклони Исландия от курса й към ЕС. Той ще замени досегашния премиер Йохана Сигурдардотир, чиито социалдемократи отстраниха Партията на независимостта и Прогресивната партия през 2009 г., в разгара на глобалната финансова криза, довела до рухването на исландската банкова система и икономика.
70-годишната Сигурдардотир даде да се разбере, че ще се оттегли след изборите. Нейното правителство спечели подкрепата на МВФ за това, че стабилизира икономиката и възстанови финансовия сектор. Тя също така подаде молба за членство на страната в ЕС през 2009 г.
Въпреки това вчерашните избори показаха, че мнозинството гласоподаватели в държавата с население 320 000 души са повярвали на обещанията на десноцентристите за по-голям икономически растеж и по-хлабави мерки за икономии, отбелязва БТА. Партията на независимостта водеше предизборна кампания с обещания за намаляване на данъците, докато Прогресивната партия предлагаше отписване на ипотеки. Исландските домакинства са обременени от дългове.

43-годишният Бенедиктсон, бивш адвокат и член на фамилия от политическия елит на Исландия, призоваваше за референдум за членството в ЕС, яхвайки вълната на народното недоволство. Социологически сондажи преди изборите показаха, че мнозинството от исландците не желаят влизане в евросъюза, отбелязва ДПА.
До 2008 г., когато раздутият по отношение на реалната икономика банковият сектор в Исландия изпадна в колапс, страната беше сред процъфтяващите страни в Европа. След рецесията от 2009-2010 г. на острова, който получи финансова помощ от Международния валутен фонд, икономическият растеж се възстанови, припомня ИТАР-ТАСС.
Исландският Алтинг съществува от 930 г. и се смята за най-стария парламент в света.