Кметът на Община Велико Търново Даниел Панов откри провеждащата се в рамките на Международното изложение „Културен туризъм" традиционна годишна среща на местните власти по въпросите на туризма. В експозето си пред участниците във форума градоначалникът акцентира върху инфраструктурата и стимулирането на културните иновации в общините.
По думите му инфраструктурата е собено важно условие за предлагане на качествен туристически продукт . „Става въпрос не само за състоянието на довеждащата до обектите инфраструктурата, но и цялостна обществена и туристическа инфраструктура", заяви Даниел Панов. Според него въпреки липсата на средства по оперативни програми за такава дейност общините трябва да проявяват гъвкавост и да намират решения поне частично на проблема.
„Съществен проблем за Велико Търново и градовете, развиващи културен туризъм е недоброто състояние на частните сгради, които имат статут на паметници на културата. Голяма част от тези сгради не се поддържат в добро състояние от собствениците. Онези пък, които искат да ги ремонтират много често имат сериозни проблеми със забавянето с месеци на преписките за съгласуване на проектите с Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/", коментира Даниел Панов.
Той припомни, че Велико Търново беше инициатор и домакин на среща на 50 главни архитекти от цялата страна, които вече обсъждаха тези и сходни проблеми.
Кметът съобщи още, че през следващата седмица представители на НИНКН ще бъдат в старата столица на работна среща за решаване по-бързо на тези проблеми. Даниел Панов обърна внимание и на факта, че структурите и сдруженията в областта на туризма и културното наследство на градовете са неработещи. Общините плащат членски внос в тези организации, но на практика те реално не действат.
„Подготвили сме Сдружение на градовете с културно- историческо наследство в България. В момента то е във фаза съдебна регистрация. Организацията може да помага на законодателно и местно ниво, по проекти, защитаващи принципите за реставрация и кандидатстване в международни организации", добави още Даниел Панов.
Да се стимулират и хората от бранша, те да усещат реално подкрепата на общините при разработване на маршрути, продукти и дестинации, призова той.
Заместник- министър Иво Маринов заяви, че новият Закон за туризма е продукт на двегодишен труд. Проведени са множество консултации с НСОРБ и много браншови организации в областта на туризма. Завишени са правомощията на общините при категоризацията и контрола на обектите, както и прерайонирането на България в областта на туризма. В момента се разработват наредбите и подзаконовите актове за прилагане на Закона. Предстои да се приемат таксите в областта на туризма, както и Наредба за детския и ученически отдих и туризъм.
По време на работния форум бе договорено в края на септември или началото на октомври във В. Търново да се състои среща на общините с представители на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции /АБТТА/. На нея общините ще представят най- новите си туристически маршрути и пакети. Заместник- министър Маринов апелира презентациите да бъдат на поне два езика, за да могат туроператорите да ги включат в своите пакети и да ги предлагат на туристите.