Софтуерът "Law Choice", който се използва за случайното разпределение на делата във Върховния административен съд и 90% от съдилищата в България, позволява манипулация при избора на съдията, който ще гледа делото. Това са основните констатации в доклада на работната група, която провери Върховния административен съд (ВАС), пише "Капитал". Докладът от ревизията е бил подписан от всички членове на работната група (в която влизат член и експерти на ВСС, представители на НПО и независим ИТ експерт), като само членът на Инспектората към ВСС Димана Йосифова е подписала с особено мнение някои от препоръките.
Така например става ясно, че едно и също дело може да бъде разпределено от софтуера няколко пъти и определя различни съдии докладчици. Отделно от това е възможно да се манипулира натоварването на отделните съдии в посока делото да се падне при най-ненатоварения, без това да оставя следи. Възможно е от друга инсталация на програмата да се разпечатва протокол за случайното разпределение с "правилния съдия". На практика log-овете на системата се пазят в незащитени файлове, които могат да се редактират с текстов редактор.
В доклада се отправят препоръки към председателя на ВАС в случай, че няма вътрешни правила за случайното разпределение на делата, да се утвърдят правила за оптимална защита на софтуера, разпределящ делата - като сигурност на паролите, тяхната периодична смяна, невъзможност за споделянето им с други лица. Другите препоръки засягат неясните правила, по които се формират тричленните, петчленните и седемчленните състави на съда.
Миналата седмица, след предложение на председателя на ВАС Георги Колев, ВСС иззе проверката за случайно разпределение от комисията на Незабравка Стоева, която е изготвила доклада за ВАС и ВКС и я възложи на друга комисия без да са ясни мотивите за това и при положение, че самият съвет беше приел именно комисията на Стоева да извърши проверката. Това се случи само няколко дни преди работната група да продължи с ревизията на СГС.
В интервю за в. "Преса" Незабравка Стоева споделя, че по време на ревизията във ВАС проверяващите не са срещнали съдействие от ръководството на съда: "Преди началото на проверката с г-н Колев направихме уговорката, че до приключването на доклада с резултатите, ако е необходимо, ще изискваме и други документи и актове. Когато му припомних, че тази уговорка може да бъде потвърдена от членовете на комисията, той отговори: "Тогава да погледнем и видеокамерите във ВАС." Това според нея означавало, че проверяващите са били наблюдавани с камери: "Думите на Колев ми прозвучаха като заплаха. Бях изискала с допълнително писмо списъка на командированите съдии във ВАС, защото включването им в съдебните състави на ВАС има пряко отношение към случайния принцип на разпределението на делата. Искахме да проверим дали се спазва този принцип, както и правилата, които председателят е установил. Една проверка може да бъде извършена много формално и в обществото да продължи да витае мнението, че "гарван гарвану око не вади". Ние в комисията предпочетохме по-задълбочения подход. И в последна сметка се натъкнахме на необяснима съпротива."