Разсекретяват договорите в енергетиката
Разсекретяват договорите в енергетиката / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Икономическият министър Асен Василев се срещна с представители на протестиращите и обеща министерството да работи за разсекретяване на редица договори в енергийния сектор.

По време на срещата представителите на протестиращите поискаха от министъра да сезира прокуратурата за престъпления, извършени от длъжностни лица при сключването на договори в сектора.

Служебният министър обаче подчерта, че юристите са тези, които трябва да кажат дали министерството има основания да сезира прокуратурата за нарушения по един или друг договор.

"Ако нашите юристи преценят, че има причина да се сезира прокуратурата, ще направим това", обеща Василев.

Самите представители на протестиращите ще пуснат сигнал до прокуратурата още през следващата седмица. Сигналът ще съдържа съмнение за това, че договорите са неизгодни за държавата, могат да бъдат обявени за нищожни и трябва съответните физически и юридически лица да бъдат съдени за това, което са направили, обясни Янко Петров.

"Стиснахме си ръцете, разсекретяваме договорите", заяви министър Василев по време на срещата. "Изпратили сме до всички компании искане да се премахнат онези части от договорите, в които има търговска тайна, и към момента голяма част от компаниите са отговорили, че нямат проблем с това и всички договори, за които компаниите са дали съгласие, ще ги отворим", уточни той.

"Ние сме подписали дългосрочни договори и даже и да не закупим ток, трябва да го платим, това води до пазарно изкривяване. Не може, ако искаме да изградим нормална система, да кажем, че тези договори ги късаме и спираме да ги спазваме. Много е важно тези договори да се предоговорят, а не просто да кажем: "На нас не ни харесват, тръгваме си", коментира още енергийният министър, цитиран от БГНЕС.

"Има едни частни централи, които на нас ни продават ток. Ако не бяхме министерство и не продавахме на регулиран пазар, най-естественото щеше да е да купуваме само от това, което ние сме произвели, но имаме регулатор, който казва, че това създава естествен монопол и трябва да се купува и чужда енергия", каза още министър Василев по време на срещата.

В държавната собственост е много трудно да се осъществи контрол, призна енергийният министър и разказа на представителите на протестиращите как се осъществява регулация на една конкретна частна компания в САЩ. В момента, в който от компанията направят разход, до 24 часа регулаторът получава фактура и казва дали става или не става и при такава регулация възможностите за кражба стават доста по-ограничени", заяви той.

Сред въпросите, на които от МИЕТ обещаха да потърсят отговор и да го предоставят на гражданите, са: на каква цена са продадени акциите на държавата в трите ЕРП-та и каква е била ползата на държавата от тази продажба. Представителите на протестиращите искат да разберат и дали КЗК е направила проверка за действията на трите ЕРП-та при отчитането на декемврийските сметки за ток и какво се случва технически с 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".

По време на срещата стана ясно, че на 5 април в сградата на МИЕТ ще се проведе първото заседание на Обществения съвет, който да разгледа проблемите в енергетиката. Съветът ще е към ДКЕВР, но ще заседава в сградата на министерството. В него ще участват общо 17 души.