РЗИ и Психиатричната болница стартират мерки за превенция на самоубийствата
РЗИ и Психиатричната болница стартират мерки за превенция на самоубийствата / Дарик-Шумен

Държавната психиатрична болница в с. Царев брод и Регионалната здравна инспекция в Шумен организират съвместни мерки за превенция на опити за самоубийства и автоагресия. От утре всички желаещи граждани ще могат безплатно да получат консултация с клиничен психолог или психиатър. За целта ще е необходимо само предварително записване, което желаещите могат да направят на телефон 054/800 339 в РЗИ или на денонощния телефон в болницата 0885 081255. Държавната психиатрична болница и РЗИ имат готовност да организират при необходимост и антикризисни интервенции с очевидци на самоубийства, при които има риск за възникване на посттравматични последствия. Подготвени са писма до лечебните заведения и до общо практикуващите лекари, навременно да информират здравната инспекция за случаи с опити за самоубийства.

„Запазва се тенденцията устойчиво най-голям брой на самоубийства да има в младите възрастови групи, до 19 годишна възраст и от 20 до 29 годишна възраст", заяви д-р Йорданка Маринова от РЗИ. Тя добави, че в тази връзка ще се планират по- активни дейности с ученици, педагогически съветници, педагози и психолози в училищата. След приключване на пролетната ваканция ще се организират лекции, презентации, обучения на педагогическите съветници и психолозите в училищата за да се повишат уменията им за работа с децата и родителите. „Младата възраст е може би най-рисковата", каза още Маринова.

Според данните, предоставени от РЗИ през изминалата 2012 година в Шуменско са регистрирани 109 случая на суицидни действия, като 9 от тях са били със смъртен изход.През 2011 година случаите на опити за самоубийства са били 96, от които 9 са завършили с фатален изход. От началото на тази година са регистрирани 18 случая, за щастие нито един от тях не е завършил със смърт. Най-честият способ е чрез приемане на медикаменти и различни химични средства.

На срещата с журналисти днес присъстваха директорът на болницата д-р Нели Николова и клиничният психолог Емилия Димитрова. „80% от хората, които предприемат опити за самоубийства, сигнализират за намеренията си поне месец по-рано. При разговори с хора, които са направили опит да сложат край на живота си те споделят, че съжаляват за това, което са направили и никога вече не биха си го причинили", коментира д-р Николова. По думите й, често хората в семейството успяват да се справят с проблема на тези хора и намесата на лекар не е необходима. Ако обаче това не се случи е задължителна намесата на специалисти.