Малага побеси Порто с 2:0 на своя „Ла Росаледа“ в 1/8-финален реванш за Шампионската лига, и така с общ резултат 2:1 постигна историческо първо класиране на четвъртфинал. За първи път испанският тим намира място в Топ 8 на най-силния европейски турнир, в който вече стана най-добрият дебютант след страхотно представяне в групите.

Първата среща в Португалия приключи с минимален успех 1:0 за „драконите“, но на реванша Порто бе мното далеч от съперника, който показа защо е стигнал до този етап. Това бе първо поражение за португалците от 16 мача насам, но дойде в най-неподходящия момент. Малага пък взе първи успех в последните си пет срещи, но пък от своя страна, нямаше по-подходящо време за него.

Испанците владееха контрола над събитията, и очаквано търсеха повече гола през първото полувреме, и въпреки че Порто имаше добри атаки, не стигаше до чисти ситуации пред вратата на домакините.

Малага най-после успя да пробие отбраната на португалците в 40-та минута, когато Хавиер Савиола прати топката в мрежата, но Никола Рицоли не зачете гола заради фаул на Жулио Баптища срещу вратаря Елтон, макар че попадението изглеждаше редовно.

В 43-та минута Иско възстанови правдата, като подпечата превъзходството на Малага, и реализира страхотен гол, от границата на пеналта, с прехвърлящ, и едновременно силен удар, който не остави шанс на стража на Порто.

Още в четвъртата минута на второто полувреме настъпи важен момент от двубоя, когато Порто остана с човек по-малко, след като Дефур получи втори жълт картон за нарушение срещу Хоакин. Витор Перейра направи няколко промени в състава си, за да уравновеси малко нещата, и Порто се задържа в мача в следващия близо половин час.

В 77-та минута обаче влезлият само три минути по-рано като смяна Роке Санта Крус реализира втори гол за Малага, след като надскочи бранителите на Порто, и засече центриране на Иско от корнер, с глава за 2:0.

Гостите не се отказаха, тъй като един гол щеше да ги класира напред, и потърси преса в следващите минути. В 81-та минута Порто дори прати топката в мрежата на Малага, но гол нямаше, след като Майкон се оказа в положение на засада. Португалците имаха още няколко по-скромни шанса да преодолеят Кабайеро, и да потопят южна Испания в скръб, но Малага изстрада и заслужи успеха си докрай.

МАЛАГА: 13. Уили Кабайеро; 2. Хесус Гамес, 3. Уелигтон (к), 5. Мартин Демикелис, 25. Виторино Антунеш; 7. Хоакин Санчес (Камачо 88), 8. Жереми Тулалан, 16. Мануел Итура, 22. Иско; 9. Хавиер Савиола (Лукаш Пиазон 78), 10. Жулио Баптища (Роке Санта Крус 74)

Треньор: Мануел Пелегрини.

ПОРТО: 1. Елтон; 2. Данило, 22. Елакуим Мангала, 26. Алекс Сандро (Атсу 70), 30. Николас Отаменди; 3. Лучо Гонзалес, 8. Жоао Моутиньо (Родригес 46), 25. Фернандо, 35. Стефан Дефур; 17. Варела (Майкон 58), 9. Джаксън Мартинес

Треньор: Витор Перейра

Съдия: Никола Рицоли (Италия)

Стадион: „Ла Росаледа“ (Испания)