Левски победи 1:0 Литекс в дербито на четвъртфиналите за Купата на България, като първият мач бе на стадион „Георги Аспарухов“, а реваншът – в Ловеч в началото на април.

Срещата без много футболни качества, завърши по скандален начин, след като Ахмед Ахмед отмени гол за Литекс, при това след невероятни колебания. Реферът първо свири, след това посочи центъра, след това отмени гола, след това отново го призна, преди окончателно да каже „Не“ на попадението на Николай Бодуров!

Срещата се игра пред празни трибуни, заради наказание на Левски, но феновете на „сините“ си направиха истинско шоу край стадиона, радвайки се на победата.

Единственото попадение в двубоя реализира Гари Родригес в 22-та минута, като за него това е първи гол с екипа на Левски. На „Герена“ „сините“ по принцип превъзхождат Литекс, и не са изпускали този съперник на свой терен.

Двата състава играха за Купата за последно преди близо две години, когато в Ловеч Литекс победи с дузпи след 1:1 в игровото време. От предишните им две по-скорошни срещи за Купата, отново Литекс би с дузпи през 2008-ма, а година по-рано Левски бе победител след продължение.

Само два пъти през последните пет години Левски и Литекс са си отбелязвали повече от три попадения в мачовете помежду си, включително и тези за първенство. И тази вечер, положенията бяха кът, като в големи периоди от срещата, играта бе белязана от много брак.

По-силните мигове на футбол бяха в средата на двете полувремена – между 15-та и 35-та на първото, и между 60-та и 70-та на второто.

Литекс владееше повече топката през първите двайсетина минути, но по-скоро младоците на Христо Стоичков бяха увлечени от съперника, и в 22-та минута Левски нанесе своя удар. Гари Родригес отбеляза с премерен точен удар от 13-14 метра по диагонала, между двама защитници, и под плонжа на Пиргов. Илиян Йорданов пропусна другото по-добро голово положение за Левски до края на първото полувреме.

В 32-та минута Стоичков претендираше бурно за една спорна ситуация, при която Базил Де Карвальо посегна с крак, без топка, на Илия Миланов, на границата на наказателното поле, но реферите не видяха ситуацията.

Първите 10 минути от второто полувреме преминаха подобно на началните 10 в мача. Двата състава опитаха по един-два пъти да намерят вратите, но без особено ясна идея какво точно търсят.

Последваха силни минути за Левски, преди Литекс да стигне до най-чистото си положение в мача. В 70-та минута Момчил Цветанов центрира, Исмаил Иса стреля с глава, и само отличната намеса на Пламен Илиев спаси вратата на „сините“. В 79-та минута Иса изпробва отново рефлекса на Илиев, който боксира добре.

След спокойни последни 10 минути, в които Левски дори леко доминираше, последваха невероятни минути в продължението.

В третата минута от добавените четири, имаше центриране от пряк свободен удар на Цветанов, Базил Де Карвальо изби от гол линията, топката попадна в Бодуров, който я прати в мрежата. Ахмед Ахмед обаче не призна гола, без повторенията да покажат конкретна причина. Ахмед отмени гола, след това го призна, и след това отново го отмени. Христо Стоичков бесен край тъч линията потърси обяснение от Ахмед, който обаче само се опитваше да го успокои без успех.

Левски от своя страна също имаше претенции, заради самия фаул, от който тръгна проблемната ситуация, като според "сините" преди него е имало игра с ръка на Георги Миланов.

Левски – Литекс 1:0 (1:0 Родригес 22)

Левски: 23. Илиев, 8. Прохазка, 13. Везалов, 25. Д.Димов, 28. Пинто, 45. Гаджев-к, 77. Велев, 29. Михелич (10. Йовов 55), 22. Йорданов (9. Силва 82), 19. Де Карвальо, 11. Родригес (30. Вутов 88)

Литекс: 1. Пиргов, 16. Попов, 18. И.Миланов, 33. Бодуров-к, 3. Недялков, 6. Славчев, 21. Цветков, 17. Г.Миланов, 7. Ванжер (27. Цветанов 46), 14. Ваюши (15. Костадинов 81), 9. Иса (10. Стенио 87)

Съдия: Ахмед Ахмед

Жълти картони: Прохазка, Гаджев, Велев, Де Карвальо – Левски; Илия Миланов – Литекс;