Изложба по повод 135-та годишнина от Освобождението на България подредиха в русенската библиотека. В навечерието на националния празник Трети март по стелажите в залата бяха експонирани копия на гравюри от френски автори, отразяващи моменти от Руско-турската освободителна война от 1877/78 г. и военните действия в българските земи.
Френските вестници и списания следят събитията в България по време на войната и достойно отговарят на големия обществен интерес към тях. Освен текстова информация на страниците на тези издания те публикуват и множество гравюри, в основата на които са фотографии и рисунки на техни кореспонденти и полеви художници, участници в събитията.
Гравюрите са публикувани във френското издание „L'Univers illustre” и са неизвестни досега в България. Техни автори са: Анри Дютел, Александър Фердинандус, Дик де Лонли, А. Брюн и др. Александър Фердинандус е известен и като илюстратор на творби на Александър Дюма. Дик де Лонли е френски журналист, художник и пътешественик, специален кореспондент по време на Руско-турската война, както и автор на книгата „През България“.
Гравюрите са част от личната сбирка на български колекционер, живеещ в чужбина.