Напрежение в редиците на БСП по време на пленума
Напрежение в редиците на БСП по време на пленума / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Напрежение в БСП след връщането на мандата от Станишев
62004
Напрежение в БСП след връщането на мандата от Станишев
  • Напрежение в БСП след връщането на мандата от Станишев

Напрежение се усети в БСП на днешния пленум на партията, след като лидерът на социалистите днес върна проучвателния мандат за съставяне на правителство на президента Росен Плевнелиев. След като Станишев изчете обръщението към избирателите на БСП, от трибуната на „Позитано " 20 Татяна Дончева призова Сергей Станишев да заяви не само, че не иска да става премиер, но и да признае, че улицата го отрича, въпреки че е симпатичен, млад и европейски признат. По думите й трябва да бъдат зачеркнати и всички досегашни водачи на партийните листи. Изказването на Дончева породи търкания в редиците на партията и се стигна до спорове.

В началото на пленума Станишев заяви, че има амбицията да води БСП към победа на изборите, но не заради властта, а заради идеите. По думите на Татяна Дончева обаче БСП също е в черния списък на гражданите, които негодуват срещу политическата система у нас и социалистите трябва да положат много усилия, за да спечелят доверието на избирателите.

„Искането на улицата трябва да бъде чуто. Самият Сергей Станишев да заяви не, че не иска да става министър-председател, а че разбира, че улицата отрича и него", беше категорична Дончева.

Впечатлени от изказването на Дончева, думата поискаха Стефан Данаилов и Георги Първанов.

„Всеки социалист, всяка наша организация трябва днес, сега, в тази минута да проумеят, че рутината и инертността, боричканията, недоволството, самозатварянето са не просто вредни, те са гибелни за бъдещето на социалистическите идеи. Ще си дам 24 часа да направя преценка за себе си в моето политическо поведение в тези 12 години, както съм активно в политиката и сам ще заявя какво е моето решение", каза Данаилов.

„Най-лошият сценарий - насрочваме изборите, протестите продължават и се разрастват до деня, а може би и много по-мощно и след изборите. Нашият отговор трябва да бъде много силна гражданска квота в листите. Те са лицата на радикалната промяна, не сме ние. Аз своето решение съм го взел. Не съм кандидат за никакви листи", допълни от своя страна Георги Първанов.

По време на изказванията на Данаилов и Първанов Станишев излезе от залата и се върна след тях.