Работещите в спешната помощ вече се страхуват за живота си и продължават да настояват за инкриминиране на нападението над тях. Това обяви за Дарик председателят на Асоциацията на работещите в спешната помощ д-р Десислава Кателиева. Според нея в резултат от проблемите в цялото здравеопазване, ескалира агресията на пациентите върху здравния работник. Най-засегнати от тази агресия обаче били служителите на спешната помощ, категорична е Кателиева, която цитира случай отпреди две вечери в Банско, в който роднина на болна от диабет се нахвърлил върху фелдшер в линейка и започнал да го души.
Десислава Кателиева изпратила протестно писмо до председателя на Народното събрание, с копие до Българския лекарски съюз и специалистите по здравни грижи. Тя е убедена, че изпълнителната власт е била наясно със сериозността на проблема, депутатите обаче го неглижирали.
„При положение, че нищо не беше направено, за да се ограничи тази агресия, ние какво - въоръжени ли да ходим на работа? Ние се страхуваме вече за живота си. Най-лесният вариант е да напускаме, но това ли е целта на случващото се? Ние си обичаме работата, обичаме си пациентите, искаме да им помагаме, а като ни посрещат на нож и се започва със саморазправа, как можем да лекуваме хората, за които сме отишли на работа. Работата ни е благородна, а не знаем дали в края на дежурството ще се приберем живи по домовете си", обясни тя.
Фелдшерът от Банско вече е подал жалба в полицията и най-вероятно ще предяви граждански иск и сам ще съди насилниците си. „Но това ли е начинът? Нормално ли е човек, върху който по време на работа е била проявена жестока агресия спрямо него, да си търси правата чрез граждански иск", коментира той.
В края на ноември м.г. парламентът единодушно прие на първо четене промени в Наказателния кодекс, според които нападението над лекари и медицински специалисти да се наказва със затвор.