Информация и снимки на 14 от най-значителните монументални паметници от времето на комунизма е събрал в книга софийският фотограф Никола Михов. Авторът гостува през почивните дни във Велико Търново и представи уникалното си изследване в Арт клуб ТАМ.
Фото книгата е озаглавена "Forget your past. Монументалните паметници от времето на комунизма" и проследява съдбата на емблематични соцпаметници в България от построяването им до наши дни. Луксозното издание включва 34 фотографии, както и подробна информация за историята на паметниците, събирана от автора в продължение на повече от три години. Освен композираните в диптих снимки, проектът съдържа и подробни сведения за архитектите, скулпторите и за историята на всеки паметник.

Заглавието е вдъхновено от надписа „Forget your past" над входа на Дом-паметника на БКП на връх Бузлуджа, който е своеобразна илюстрация на съдбата на монументалните паметници от времето на комунизма. Замислени като знак на гордост и преклонение, сега повечето от тях са запуснати и разграбени. Независимо от това дали са посветени на Априлското въстание, на Съветската армия или на Сръбско-българската война, днес те споделят една и съща съдба - да бъдат безмълвен символ на забравеното минало, коментира Никола Михов. Графитеният надпис обаче вече не съществува, тъй като бил изчистен от местни социалисти.
Днес въпреки демонтирането на голяма част от монументите, в България има над 150 соцпаметника, построени между 1945 и 1989 г. След промените много от тях не са припознати от държавата и остават безстопанствени. Никой не разполага със сведения за точния им брой, а информация за авторите и историята им липсва.

В книгата са описани паметниците на Съветската армия в София, Пловдив и Бургас, Мемориалният комплекс "Априлци" в Панагюрище, Дом-паметникът на БКП на Бузлуджа, Братската могила в Пловдив, Монументът "Знаме на мира" в София, паметниците на съпротивата във Видин и на трите поколения в Перущица, пантеонът на безсмъртните в Гургулят. Сред изследваните обекти попада и Балванска битка, но заради липсата на информация и време монументът останал извън полезрението на автора. За книгата си фотографът има вече две спечелени награди.
Никола Михов е роден в София през 1982 г. Автор е на самостоятелни изложби в София, Париж, Лондон и Загреб. Участва в редица международни групови изложби. Носител е на наградата Фотошкола на международното фотографско биенале „Фодар" през 2009 г. Негови снимки са публикувани в престижни френски фотографски списания.
Интервю с автора - в звуковия файл.
