Дългосрочно това, което финансовият министър Симеон Дянков сбърка, е, че забави мерките за свиване на дефицита. Това коментира в извънредното студио на Дарик Лъчезар Богданов от "Индъстри уоч".
Той обясни: „Когато имаш големи дефицити и същевременно Европа е в дългова криза и много трудно можеш да отидеш и да кажеш, че правиш големи дефицити и искаш много пари назаем, единственият ти шанс да замазваш положението е като харчиш от фискалния резерв. Фискалният резерв обаче в един момент стига точка, в която в него няма повече свободен ресурс за харчене и при първото по-голямо плащане, което си обещал да правиш, а парите ги нямаш, имаш политически проблем, включително и протести".
Твърдата позиция на вицепремиера Дянков да не изплаща земеделските съсидии на куп през февруари, а на два транша през март и април, за да запази финансовата стабилност, не трябва да е причина за оставката му, а действие, което се адмирира, смята икономистът Калоян Стойков от Института за пазарна икономика. Решението на Дянков показва неговата ангажираност към поддържане на благоразумна фискална дисциплина на фона на това, което виждаме в Европа.
Земеделците имат право да претендират за субсидиите си, след като действително е поет ангажимент за изплащането им до края на януари. Но при създалата се ситуация те са могли да проявят търпение, смята Стайков.
Чуйте цялото интервю с Лъчезар Богданов в radio.dariknews.bg
Чуйте целия разговор с Калоян Стайков radio.dariknews.bg