Единственият на Балканите Мултимедиен посетителски център, който показва историята и величието на Втората българска държава, отвори врати във Велико Търново. Лентата беше прерязана от министъра по управление на европейските фондове Томислав Дончев, кметът на В. Търново Даниел Панов и областния управител проф. Пенчо Пенчев.
Стотици великотърновци се стекоха, за да видят новия туристически атракцион на пластичните фигури, който представя живота, занаятите, войнската слава и духовността по време на Второто българско царство. Той е изграден в рамките на проекта "Подобряване на туристическите атракции и свързаната с тях инфраструктура в община Велико Търново" на обща стойност над 6,2 млн. лв., осигурени по ОП "Регионално развитие".
Само за Мултимейдийния център са изразходвани 1,3 млн. лв. Той се намира в подножието на Царевец, в сградата под ВИП площадката за наблюдение на шоуто "Звук и светлина". Разположен е на площ от 870 квадратни метра и обхваща два етажа. Най-голямата атракция са изработените в естествен ръст 28 скулптурни фигури, които изглеждат почти като живи. За направата им са използвани разнообразни висококачествени материали - гипс, силикон и полиестерна смола, както и желязна арматура.
Автор на концепцията за представянето на историческите личности и на технологията за изработването им е скулпторът Борис Борисов, ръководил екип от 30 души. Специалистите са работили в продължение на пет месеца, за да изваят всяка фигура, както и предметите и вещите, характерни за историческата епоха. Специално място заемат две тронни зали, в които са показани ярки исторически сцени от царуването на славните български владетели Калоян и Иван Асен ІІ, както и мултимедийна зала, където ще се прожектират филми за историята на славния Търновград.
До 10 март посетителският център ще бъде отворен напълно безплатно за всички великотърновци. След това с решение на Общинския съвет ще бъдат определени цените на билетите, обяви кметът Даниел Панов при официалното откриване.
Търново трябва не само да се гордее с историята си, но и да печели от нея, в това няма нищо лошо, каза министър Томислав Дончев. Според него това е една умна инвестиция, от която ще спечели целят град и самите великотърновци, тъй като тя ще привлече още повече туристи в региона.
Първата обиколка в атракциона направиха официалните гости и журналистите, след това бяха пуснати и дошлите граждани. По време на откриването стана ясно, че Мултимедийният център е спечелил първа награда за иновативна туристическа атракция от международната туристическа борса "Ваканция Спа и Експо", която се провежда в София.

Други новини от Велико Търново