Стотици добричлии се включиха в протеста срещу високите сметки за ток и монопола на енергоразпределителните предприятия. Събитието бе организирано във фейсбук и се състоя в много градове на станата. Протестиращите в Добрич се събраха пред храм „Свети Георги”, след което шествието потегли по пешеходната зона, през пл.”Тракийски” до сградата на Енергото. Под звуците на тромби множеството скандираше „Мафия” и „Монополите вън”, като полицията отцепи едното платно на бул.„25 септември”. Пред входа на Енергото хората изсипаха жълти стотинки.
Добричлии подкрепиха исканията на националния протест - национализация на енергоразпределителните дружества; премахване на всички посредници, като НЕК да поеме тяхната функция; разсекретяване на всички договори в сектора енергетика; търсене на отговорност на подписалите ги лица; електроенергията, произведена от АЕЦ Козлодуй, да се разпределя само на вътрешния пазар за нуждите на гражданите и обществото; да се премахне задължителното изкупуване на ел. енергията от НЕК.

„Не е нормално да има посредници и токът да се продава на цени 17-18 ст., при минималните ни заплати”, заяви един от протестиращите. Според друг сегашното положение се дължи на трупани с годините грешки, но чашата вече е преляла.
„Не разбирам каква ми е реалната цена на тока. Не разбирам колко киловата съм потребила, но трябва да платя, защото иначе ще ми отрежат тока. Аз съм много гневна, имам задължения и нямам никакви права, държавата я няма”, сподели жена. Според друга всички правителства назад във времето имат вина за скъпия ток. „Какви са тези пари за достъп до високо напрежение и пренос, оскъпяването идва от там! Не съм съгласна с тези достъпи, тази мрежа е създадена по време на моите родители, защо да плащам достъп?!”, посочи жената.
В прикачения файл чуйте звук от протеста:

