Русия категорично отхвърли възможността хомосексуални двойки от Франция да осиновяват руски сирачета, ако Франция разреши гей браковете. Това заяви омбудсманът за правата на децата Павел Астахов, който подчерта, че руският закон изрично описва бракът като съюз между мъж и жена. Френският парламент, обаче, наскоро одобри промяна в брачния кодекс, където определението за брак беше променено на "съюз между двама души, независимо от техния пол".
В същото време британският парламент ще гласува темата с еднополовите бракове днес, на второ четене. Във Великобритания хомосексуалните двойки от години имат правото да сключват така наречените "граждански партньорства", които предлагат част от правата на гражданските бракове и съответно имат правото да осиновяват деца.
Руският омбудсман Павел Астахов се позова и на конвенцията на ООН за правата на децата, която гласи, че "Всяко дете има право на майка и на баща".
Астахов спомена конкретно Франция в изказването си, тъй като държавата е на четвърто място по осиновяване на руски деца. Той добави, че голяма част от френското общество също така е против предлаганото добавяне на еднополови двойки в учебниците по социални науки. В Русия, припомни той, наскоро се прие на първо четене забрана за "хомосексуална пропаганда",насочена към малолетните.
На първите места сред държавите, осиновяващи руски деца, са Америка, Италия и Испания. Преди месец Русия забрани и на американски двойки да осиновяват русначета, след като обвини Вашингтон, че твърде много от тях умират в грижата на новите си родители и че държавата не прави достатъчно за да накаже виновниците.
Дебатът за гей браковете във Великобритания се води от много години. Бари Друит-Барлоу, който от 25 години е омъжен за своя партньор и с когото имат пет деца, обяснява позицията си: "Ние искаме да можем да влезем в местната ни черква, където сме практикуващи християни, и да бъдем омъжени един за друг пред очите на Бога. Това нито подронва стабилността на обществото, нито омаловажава хетеросексуалните бракове".
Дебатът силно е разцепил управляващата Консервативна партия. Законопроектът е подкрепян от най-важните министри в правителството, сред които премиерът Камерън, външният министър Уилям Хейг, вътрешният министър Тереза Мей и финансовият министър Джордж Осборн, които днес изпратиха отворено писмо към партийните си членове, убеждавайки ги в правотата да гласуват "за" законопроекта. Голям брой партийни членове от провинциални избирателни райони обаче не са отворени към идеята, обяснява Айвън Масоу, единственият самопризнат гей сред редиците на Консерваторите.