Подредиха изложба за Джордж Байрон в РБ Любен Каравелов
Подредиха изложба за Джордж Байрон в РБ Любен Каравелов / netinfo

До 21 февруари във фоайето на Русенката библиотека може да се види изложбата „Байрон - разноликият гений на Романтизма”. Тя е посветена на 225-годишнината от рождението на английския поет – Джордж Гордън Байрон – необикновена личност и гениален поет, най-яркият представител на английския Романтизъм и символ на цяла една епоха в европейската  култура. Експозицията показва различни издания на произведенията на английския поет, книги и статии за живота и неговото  творчество, някои от които библиографска рядкост.

Най-старият експонат в изложбата е тритомното руско издание „Сочинения лорда Байрона в переводах русских поэтов”, публикувано през 1883 г. в гр. Санкт-Петербург. Редактор на изданието е руският поет и преводач Николай Гербел. Включените в изданието творби на Байрон, са преведени от някои от най-известните руски поети, между които  Пушкин, Лермонтов, Фет и др.

Интерес представлява възпоменателният сборник „Лорд Байрон: 1824 – 1924”, публикуван през 1824 г. по повод 100-годишнината от смъртта на поета. Изданието е  под съставителството на Теодор Траянов, Людмил Стоянов, Михаил Арнаудов, Иван Грозев и Константин Гълъбов. Сборникът съдържа биографични сведения за Байрон, стихотворения, посветени на поета, както и избрани преводи на негови творби, между които и единствените в библиотеката преводи на Д. К. Попов – един от най-добрите преводачи на Байрон в България.

В експозицията може да се види и драматичната поема на Байрон „Манфред”, издадена през 1919 г. в превод от английски на Гео Милев.

Едно от българските издания на най-известната творба на Байрон - поемата „Странстванията на Чайлд Харолд“ от 1958 г., също включено в изложбата, е илюстрирано от художника Борис Ангелушев, основоположник на книгооформлението в България.

Тематичен акцент в експозицията са публикациите, свързани с Байрон и неговата рецепция в България. Според една от хипотезите на Илия Илиев, който е изследовател и популяризатор на Байрон у нас, авторът на първия новобългарски учебник „Рибен буквар“ д-р Петър Берон е първият българин, който лично се е срещнал с английския поет във Венеция през 1823 г. Ученият е пребивавал там по повод предстоящото отпечатване на неговия учебник и има предположения, че е получил подкрепата на Байрон за амбициозното си начинание, както и средства за неговото реализиране.