Община Дупница със сигнали до прокуратурата за ЕСКО договори
Община Дупница със сигнали до прокуратурата за ЕСКО договори / Маргарита Петрова,Дарик

Община Дупница е подала сигнали до прокуратурата за ЕСКО договорите за ремонт на няколко училища в града. Единият е по повод корекцията, заради това, че процедурите при определяне на изпълнител не са били издържани и вторият по отношение на това, че около 1 100 000 лв. от аванса, който е бил преведен, са били платени предварително, още преди да са извършени строителните дейности. Константинов обясни, че се подготвя още един сигнал до прокуратурата за въвеждането на енергийна ефективност в няколко душнишки училища, визирайки ЕСКО договорите. При проверка е установено, че няма никаква ефективност след ремонтите, какъвто трябваше да бъде резултатът. След тези енергоспестяващи мерки, разходите за гориво на училищата се очакваше да паднат, а с икономията да се покрият вноските по ЕСКО договорите. Председателят на ОбС Ивайло Константинов обяви, че още преди два месеца плащанията са преустановени, докато не бъде доказана ефективността.

Два сигнала са подадени и по отношение на „Панел груп" и съвместното с общината дружество „Дупница регистър имоти".

„Апортирани са огромни средства, под формата на терени в дружество, което не изпълни своето предназначение" коментира Константинов.

Единият сигнал цели да установи има ли нарушение в сделката като цяло, второто е искане прокуратурата да предяви пред съда иск за прекратяване на действието на дружеството „Дупница регистър имоти" заради неизпълнение от една от страните на поетите ангажименти. Очакваше се въпросното дружество да направи паспортизация на имотите в общината.