- В Карайсен “влачугаха” за здраве
Народният обичай „Иванови влачуги" беше показан по традиция на Ивановден в павликенското село Карайсен. В пресъздаването участваха самодейци от групата за автентичен фолклор към местното читалище „Добра надежда". От години насам самодейците в селото честват празника Ивановден, като къпят нарочен за младоженец мъж на чешмата.
Традиционното празнуване на народния обичай „Иванови влачуги" в Карайсен е възобновено през 1986 г. от група самодейци към читалището. Под ръководството на Марийка Димитрова те участват същата година в събор на народното творчество в Копривщица, където са наградени с осем златни медала. От тогава ежегодно ритуалът се възпроизвежда в селото. Действието се извършва край геран или чешма. Къпят се булката и младоженеца Иван за здраве и берекет.
Чуйте част от атмосферата на празника в първия звуков файл.
"Влачугане" означава къпане, дърпане, влачене към чешмата. Първо се окъпва младоженецът, а после други моми и ергени, за да им се напомни, че идва и техният ред да се женят. Обичаят се прави за здраве и берекет на младите, обяснява Галя Личева, библиотекар в читалището на село Карайсен.
Чуйте повече във втория звуков файл.