От Нова година парното може да поскъпне с 0,7 на сто въпреки предстоящото поевтиняване на газа. Това каза пред Дарик зам.-председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски. Шефът на енергийния регулатор Ангел Семерджиев обеща топлото да поевтинее заради понижението в цената на синьото гориво от 1 януари, а „Булгаргаз" поиска с 9,3 на сто по-ниска цена на газа.
От януари обаче може да плащаме по-скъпо парно заради новите договори, които топлофикациите трябва да подпишат с „Булгаргаз". „За момента не мога да съобщя добра новина, тъй като в договорите се предвижда 10 на сто увеличение заради неравномерното потребление на синьо гориво от страна на дружествата", каза Терзийски. Според проектодоговора, ако потреблението надвишава с 5 на сто поръчаното от дружествата количества газ, тополофикациите трябва да плащат с 10 на сто по-скъпо за горивото. Това ще доведе до увеличение на парното с 0,7 на сто, обясни Терзийски.
Договореното с Русия намаление на газа беше определяно от правителството и институциите като успех. Но вместо намаление на парното, може да се окаже, че ще плащаме топлото по-скъпо от Нова година, стана ясно от думите на Валентин Терзийски. „Към момента не можем да говорим за никакво намаление, тъй като по новите условия на проектодоговора, който трябва да стане факт от 1 януари 2013 година, са предвидени увеличения от 10 на сто поради неравномерни потребления от страна на топлофикациите в среднодневен аспект, което означава, че в крайна сметка цената на газа няма да бъде намалена, а ще бъде увеличена с 0,7 на сто", каза той.
В проектодоговорите се предвижда топлофикациите да заплащат авансово доставките или да представят банкова гаранция. Тези условия също предизвикаха недоволството на дружествата и те настоява за промяна на контракта.
„Становището на асоциацията е, че в този вариант тези договори няма как да бъдат ефективни и приложени на практика. Настояваме за анексиране на срока на сега действащия, да бъде удължен, докато се изчисти нормативната база, на която се работи. ДКЕВР в момента пише едни наредби за приложението на тези условия, които са залегнали в новия договор. Знаем всички, че има нов договор с Газпромекспорт. Те не могат да прилагат други клаузи. Смятам, че това не може да бъде наложено като императивно условие от страна на нашия доставчик, защото все пак вменените му функции по закона за енергетиката като обществен доставчик на природен газ са малко по-различни от това, което в момента се опитват да направят", каза той.
Терзийски заяви, че няма опасност да бъдат прекъснати доставките на газ въпреки несъгласието между топлофикациите и обществения доставчик.