Една четвърт от реалните продажби у нас се укриват, сочи изследване
Една четвърт от реалните продажби у нас се укриват, сочи изследване / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Една четвърт от реалните продажби у нас се укриват. Това сочи изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в  България /АИКБ/, цитирано от БТА.

Според работодателите от 11 пилотни бранша в  държавната хазна постъпват данъците за три четвърти от  реализираните продажби. Подобно на икономическите субекти и на ниво физически лица се оформя тенденция за недеклариране до една четвърт от доходите, се посочва в анализа.

Сивият сектор в националната икономика е намалял с 5,4 процента през последните две години, установили експертите  на АИКБ. Според изследването неформалната икономика през 2010  г. е заемала дял от 42,2 на сто, а сега обхватът й е 36,8 на  сто.

Налице е разместване в "сивотата" на браншовете, твърди Бойко Недялков - заместник-председател на Управителния съвет на АИКБ. Ако през 2010 г. строителството,  туризмът и здравеопазването са били с най-високи нива на сиви  практики, то сега с най-много нарушения са браншовете  електротехника и електроника, парфюмерия, козметика и полиграфия. Там според изследването са най-високи показателите  на укриване на печалби, нефактуриране на сделки, контрабанден  внос и износ, доплащане на ръка и неиздължаване на пълния размер  социални и здравни осигуровки.

Преструктурират се нарушенията на трудовото законодателство

През 2012 г. в сравнение с 2010 г. са намалели случаите на полагане на труд без договор. Докато преди две  години те са били 28,4 процента, сега относителният им дял е  спаднал на 22,2 на сто. Вместо без договор сега често се работи  с фиктивни клаузи, сочи изследването.

Контрактите дефинират определен предмет на дейност и фиксират заплащане за труда близо, или малко над минималния  осигурителен праг. Така формално се спазва изискването трудовите  отношения да се закрепват с договор, но отново присъства сив  елемент, защото на работника се заплаща и на ръка, като сумата  не се облага с данъци.

Намаляват случаите на заплащане под минималното за съответния бранш, установили още от АИКБ. Вече и два пъти  по-рядко не се издават финансови документи и не се осчетоводяват извършени операции. Една четвърт от работодателите систематично  нарушават финансовата дисциплина, твърди изследването.

За бизнеса става все по-трудно да оперира в стагниращата обща среда и затова се увеличава рискът за единични  нарушения, сочи още изследването.

Въвеждането на мярката за свързване на касовите апарати с НАП е дало първите видими резултати за изваждане на  оборотите "на светло", смятат  от АИКБ. Трайна е и тенденцията  за увеличено събиране на ДДС. Ако преди две години според 17,9  на сто от собствениците на фирми неплащането на ДДС е било много  рядко срещано явление, то тази година това мнение споделят 47  процента от тях.

АИКБ установява позитивна тенденция и в ограничаването на практиката за неплащане на данъци, акцизи и  мита. Явлението е следствие на предприетите сериозни мерки от  страна на държавата за по-силен превантивен контрол върху  дейността на икономическите субекти и впоследствие - върху  отчитането на годишната им дейност, твърдят анализаторите. Успоредно с това за последните две години три пъти е намалял (от  31,2 на сто на 14,8 процента) делът на работодателите,  оценяващи предпочитанието към кешови разплащания като често  срещано явление в българския икономически живот.

Основните причини за прилагане на сиви практики според мениджърите са множество и тежки за обслужване  административни изисквания, недостатъчни публични услуги,  съкращаване на работни места, повишаване нивото на безработица,  ниски нива на заплащане на труда у нас и др., твърдят  експертите. Според тях все още е силно желанието да се надхитри  закона и да се избегнат административните формалности.

Непроменено обаче остава административното бреме и дефицитите в предлагането на публичните поръчки. В съчетание с относително ниския данъчен морал на населението се  създават достатъчно силни нагласи за нарушаване на легитимните  правила, обобщи Станислава Симеонова - консултант в АИКБ.

Асоциацията на индустриалния капитал е подготвила предложение със 130 мерки, които да се осъществят  чрез законодателни и административни промени на национално ниво  за стимулиране на "светлия" бизнес.