Митко Ценов - балкански вицешампион и с лично постижение
Митко Ценов - балкански вицешампион и с лично постижение / източник: Община Мездра, автор: Илиан Телкеджиев, lap.bg

Състезателят на Спортен клуб „Атлет” - Мездра Митко Ценов спечели сребърен медал на 19th Balkan Indoor Athletics Championships, който се проведе в Истанбул, Турция. Той финишира втори при мъжете в бягането на 3000 м в зала, подобрявайки за втори път в рамките на три дни своето лично постижение.

20-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов спря хронометъра на 7:58.26 мин. - трети резултат във вечната ранглиста на България в тази дисциплина. По-бързо са бягали само националният рекордьор Евгени Игнатов - 7:55.4 мин (през 1981 г.), и Здравко Господинов - 7:56.34 мин (през 1985 г.).

Балкански шампион на 3000 м стана представителят на домакините Али Кайа. Роденият в Кения европейски първенец на 5000 м и 10 000 м за юноши преодоля дистанцията за 7:52.15 мин. Извън класирането бяга съотборникът на Митко Иван Попов, който записа 8:31.63 мин.

На 20 февруари Ценов направи още едно силно бягане в коронната си дисциплина. На турнир в Истанбул той за пръв път в кариерата си слезе под 8 мин., финиширайки непосредствено след Кайа с време 7:59.34 мин.

Миналата зима Митко отново стана балкански вицешампион за мъже с резултат 8:13.73 мин., а през 2012 г. завоюва бронзов медал с нов национален рекорд за юноши - 8:21.64 мин.

В същата дисциплина, но при жените, в Балканиадата в турския мегаполис участва състезателката на СК „Атлет” Милица Мирчева (19 г.). Държавната шампионка за жени се класира на шесто място с време 9:40.89 мин.

На 25 февруари Митко Ценов ще стартира на 3000 м на международен турнир в чешката столица Прага, където ще се опита да подобри "брадясалия" национален рекорд на Евгени Игнатов за мъже и младежи до 23 г., поставен на 1 февруари 1981 г. в София - 7:55.4 мин.