Прокурор Миновски: Без протеста ни щяха да оправдаят обвиняемите по делото „Борилски
Прокурор Миновски: Без протеста ни щяха да оправдаят обвиняемите по делото „Борилски / Sofia Photo Agency

Касационният протест на великотърновския прокурор Борис Миновски е факторът, който обърна хода на делото „Борилски" и доведе до осъдителни присъди за двамата обвиняеми. След десет години Георги Желязков и Стоян Стоичков бяха осъдени от Апелативния съд във Велико Търново за жестокото убийство на 24-годишния студент Мартин Борилски в Париж, извършено на 18 юли 2000 г.

След прецедента в съдебната ни система, при който магистратите от Варненски окръжен съд си направиха отвод по делото заради близки контакти с бащата на Желязков, казусът "Борилски" бе прехвърлен за разглеждане в Шумен. Там двамата обвиняеми бяха оправдани на първа инстанция. Решението на магистратите бе обжалвано пред Великотърновски апелативен съд, който потвърди решението на шуменските си колеги.

Оправдателните присъди на Желязков и Стоичков будят недоумение сред френската общественост, което бе изразено от посланика на Франция у нас Етиен дьо Понсен. Той направи обръщение към медиите, в което заяви, че французите не могат да  разберат как при недвусмислените улики и доказателства двамата младежи получават оправдателна присъда на две инстанции от българския съд. Шестима френски адвокати изпращат дори писмо до президента на Франция Никола Саркози с искане да се намеси в разрешаването на казуса „Мартин Борилски".

Именно прокурорът Борис Миновски преобръща хода на делото след оправдаването на двамата подсъдими, тъй като през февруари миналата година внесе протест във Върховния касационен съд за преразглеждане на делото.

На 18 май миналата година ВКС връща делото на Великотърновски апелативен съд за ново разглеждане. След поредица съдебни заседания Георги Желязков и Стоян Стоичков са осъдени съответно на 19 и 17 години затвор при първоначален строг режим. Те ще трябва да заплатят и обезщетение за близките на убития Мартин Борилски, което е в размер на 120 000 лв.

„Не мога да определя осъдителните присъди като мой личен успех, а по-скоро като един позитивен завършек на този труд, който вложих в делото", каза още Борис Миновски.

Процесът „Борилски" бе следен през последните месеци отблизо от дипломати от френското посолство у нас.