Киноелитът се събира във Варна
Киноелитът се събира във Варна / loveisfolly.ida.bg.jpg

За осемнадесети пореден път Варна приема Международния филмов фестивал „Любовта е лудост". Официалното откриване е тази вечер.

Около 250 са гостите на 18-ото издание - филмови творци, професионалисти, журналисти. По червената пътека в петък след 18 часа варненци ще могат да аплодират на живо своите любимци Татяна Лолова, Георги Черкелов, Рангел Вълчанов, Джоко Росич, Никола Анастасов, Гинка Станчева, Йоана Буковска, Ернестина Шинова, Александра Сърчаджиева, Иван Ласкин, Мария Статулова, Параскева Джукелова, Виктор Калев, Антон Радичев, Мартина Вачкова, Искра Радева, Людмил Стайков, Цветана Манева, Весела Казакова, Борис Карадимчев, Иван Ничев, Хачо Бояджиев, Станимир Трифонов, Ивайло Христов, младите звезди от „Стъклен дом" Калин Врачански, Бойко Кръстанов, Стефка Янорова, Радина Кърджилова, Луиза Григорова и Явор Бахаров; киноведите Атанас Свиленов, Божидар Манов, Вера Найденова, Людмила Дякова, Геновева Димитрова, проф. Неделчо Милев.

Сред официалните лица ще бъдат Митко Тодоров - зам.-министър на културата, Георги Стоянов - председател на Съюза на българските филмови дейци, Александър Донев - директор на Националния филмов център, Иван Павлов - режисьор и директор на Българската национална филмотека, Христо Мутафчиев - председател на Съюза на артистите в България, Камен Балкански - директор на бюро МЕДИА за България, Владимир Ястреба - представител на „Мосфилм" в България

В списъка на чуждестранните гости са Бепе Чино - режисьор от Италия, Ендрю Флориан - продуцент от Унгария, Мачей Карпински - сценарист от Полша, Юрий Митюшин - президент на Междунапродния филмов фестивал „Детективфест" в Москва, Александра Стрелкова - директор на Националния филмов център на Словакия, Юсуф Курченли - режисьор от Турция, Карл Фридрих Гилдей - режисьор, писател и преводач от Швеция, Наполеон Хелмис - режисьор от Румъния, Чезар Хелмис - продуцент от Румъния, Константин Флореску - актьор от Румъния, Владимир Есинов - продуцент от Русия, Хинер Салем - режисьор от Франция и др.

В рамките на фестивала за върви път в България се показва мащабна панорама на киното на Словакия. Партньори на Фестивалния и конгресен център в този проект са Словашкият филмов институт и „Европа синемас".

В годината на българското кино в програмата на фестивала в зала 1 са включени две от най-новите български филмови продукции: „Стъпки в пясъка" на режисьора Ивайло Христов с Иван Бърнев, Асен Блатечки, Деян Донков, Велко Кънев, Васил Михайлов (филмът е сред участниците в Московския филмов фестивал) - за български емигрант в Америка, „Още нещо за любовта" на режисьора дебютант Магдалена Ралчева, сценарий - Георги Данаилов, с Калин Врачански, Мария Статулова и варненските актьори Стоян Радев, Симеон Лютаков, Росица Дичева, Димо Алексиев - за млад хирург, действието се развива във Варна.

На творческите стремежи и проблемите на новото българско кино ще бъде посветена и специална кръгла маса, организирана в рамките на фестивала съвместно със сп. „Кино", което ще отпечата дискусията в един от следващите си броеве.

Българска национална филмотека е партньор на фестивала за друг български акцент в програмата - панорама, посветена на юбилеите на две знакови фигури в родното ни кино: 90-годишнината на изключителния поет, драматург и сценарист Валери Петров и 80-годишнината на големия актьор Георги Черкелов с вход свободен. Специалното честване на Георги Черкелов е на 29 август от 18 ч. в зала „Европа" с филма „На всеки километър - След години". Отделен научен симпозиум ще бъде посветен на творчеството на Валери Петров и на още две крупни знакови личности за българското филмово наследство - Тодор Динов и Симеон Пиронков.

Специален акцент на фестивала ще бъдат две панорами, организирани със съдействието на Руския културно-информационен център - „Чехов в руското кино" по повод 150-годишнината на великия писател и „Цената на мира", посветена на 65-годишнината от победата над хитлеро-фашизма. За тях входът също е свободен. В панорамата „Цената на мира" свои филми ще покажат и Гьоте-институт България и Полският институт.

Продължават и традиционните добри връзки на фестивала с Френския институт - София, Алианс франсез - Варна, Културното представителство при посолството на Ислямска република Иран.

55 са филмите, създадени от творци от Европа, Северна и Южна Америка и Азия, 12 от които са в международната конкурсна програма, и са подбрани от селекционера на фестивала кинокритика проф. Александър Грозев. За голямата награда "Златна Афродита" ще се борят: Дни на страстта/ Унгария/, Покривите на Париж/Франция/, Стъпки в пясъка/ България/, Сватба в Бесарабия/Румъния/, Завръщане към живота/ Франция/, Лисички /Словакия, Чехия, Ирландия/, Питай сърцето /Турция/, Светлинка в мъглата /Иран/, Рябинов валс /Русия/, Писма до отец Якоб /Финландия/, Бившите /Италия, Франция/ и Манолете /Великобритания, Испания/.

На откриването киноманите ще се насладят на руския филм „Една война", спечелил вече голямата награда на „София филм фест". Във Варна обаче лентата ще е извън конкурсната програма.

По 10 лева са цените на билетите за откриването и закриването. На всички останали прожекции ще се влиза срещу 5 лв. Свободен ще е входът за панорамите „Чехов в руското кино", „Цената на мира", „Валери Петров на 90 години" и „Георги Черкелов на 80 години".

Международният кинофест ще продължи до 2 септември.