Казанлъчанин  стяга 182 сантиметрова лъжица за столицата
Казанлъчанин стяга 182 сантиметрова лъжица за столицата / netinfo

Казанлъшкият скулптор Димитър Койчев извая 182 сантиметрова лъжица от фибростъкло, наподобяваща финна изработка от дърво.
Огромната пластика на овчарска лъжица е символ и запазен знак на националната инициатива "Пазител на традициите".
До този момент пластики на този символ, дело на скулптора-дърворезбар Михаил Маранов са получавали всички отличени български творци в различни категории, отличени в рамките на инициативата.


Важната задача да изработи на практика най- голямата овчарска лъжица, която ще краси сцената на големия концерт на ансамбъл " Филип Кутев", ще обиколи и страната като част от пътуващ национален кулинарен фестивал, казанлъчанинът Димитър Койчев получава преди три седмици.
Изработва проекта, прави и калъп на специалната форма, сглобява , патинира и накрая монтира цялата пластика.
Огромната лъжица е поставена на специален постамент, който позволява и лесното й транспортиране, както и яркото й сценично присъствие.
Интересното в случая е, че дървената лъжица от фибростъкло е втората пластика, изработена по тази специална технология от Димитър Койчев.
Преди 4 години така бе направена и пластиката му "Слънцето", с която Койчев участва в международно изложение на творци от цял свят в Хонолулу, а впоследствие пластиката му отлетя за Япония, където е седалището на "Глобал култур център" и се превърна в символ на тази организация.

Казанлъчанин  стяга 182 сантиметрова лъжица за столицата
netinfo


Идеята на поръчителите на пластиката е догодина символът на инициативата "Пазител на традициите"- овчарската лъжица, да бъде монтирана в София като част от пластично-монументалната украса на града. Няколка са вариантите за места, където би могла да бъде Лъжицата: парк "Заимов", "Борисовата градина", Южният парк и пред Софийския университет.
За казанлъшкия скулптор Димитър Койчев, който дълго време работи като шеф на протокола на МВР в София, поръчката за изработката на голям вариант на символа на инициативата "Пазител на традиците" , идва като ... закачка на съдбата.


Оказва се, че още от детството си той пази скъпа семейна реликва- близо 150 годишна малка дървена лъжица, използвана в домакинството от неговата баба. Лъжицата е с размери 20 см на 7 см. дебелина в най- дълбоката си част и е изработена от чимширово дърво.Чимшировата лъжица е с малки фини инкрустации по дръжката.
Това е много скъп за мен спомен иреликва, признава Койчев, който освен тази чимширова лъжица, пази в дома си и 230 годишна керамична печка.

Националната инициатива „Пазител на традициите" е създадена от председателя на Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите- Пеньо Иванов през 2010 г. Оттогава досега редица наши прочути творци, допринасящи с работата си за съхранението и популяризирането на българските традиции, са ставали кавалери на наградата. Сред тях са Ангел Добрев, Надежда Кутева, Радостина Йовкова-Иванова, Мариета Недкова. Тазгодишните номининирани в различните раздели са певиците Валя Балканска и Елица Тодорова, диригентът Димитър Христов, Радослав Иванов и много други.
Всички кавалери на наградата получават малка пластика на овчарската лъжица, изработена от дърво, копие на наградите за фолклор, кулинария, изобразително изкуство и занаяти, които ще се връчат за трета поредна година на 14 ноември в зала 1 на НДК, с тържествен концерт на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев". Акцент на сцената ще бъде именно голямата пластика на овчарската лъжица, изработена от Димитър Койчев.

В рамките на тазгодишната кампания на наградите вече тече гласуване за фотоконкурса „Пазител на традициите". За 57-те албума на участници от България и чужбина може да се гласува на страницата на инициативата във Facebook - http://www.facebook.com/pazitelnatradiciite/photos. Гласуването е до 19 октомври.
През ноември, отново в рамките на „Пазител на традициите", в столичния хотел „Експо" ще се проведе кръгла маса на тема „Традициите - история и развитие".
Националната инициатива " Пазител на традициите" се провежда под патронажа на кмета на София Йорданка Фъндъкова, еврокомисар Кристалина Георгиева, Българска туристическа камара, Ротаракт клуб София, -Средец, Институт за правни анализи и изследвания, Регионален център на ЮНЕСКО, Национален дворец на децата. и фондация " Извори на капански фолклор и занаяти".