Студенти „щурмуваха парламента
Студенти „щурмуваха парламента / © снимки: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова, Валентин Грънчаров, БГНЕС

Масови граждански протести блокираха днес центъра на София - синдикалисти, студенти и таксиметрови шофьори излязоха да протестират с различни искания.Обстановката пред Народното събрание може да следите на Kamerite.bg.

Представители на „Ранобудните студенти”пристигнаха около обяд пред сградата на Народното събрание на протест срещу правителството на Пламен Орешарски. Чуват се обичайните скандирания „Оставка”.

За кратко се стигна до сблъсък между полицията и част от протестиращите студенти на кръстовището на бул. "Васил Левски" и ул. "Оборище".

След пристигането на шествието на КНСБ при парламента част от студентите се насочиха към Софийския университет.

При опит да пробият полицейската блокада, студентите бяха изблъскани от полицията обратно.

Жандармеристи веднага пристигнаха на мястото на сблъсъка, като малко след 12:30 часа срещу протестиращите беше поставен троен полицейски кордон.

Малко по-късно студенти от НАТФИЗ, облечени във военни униформи, изиграха представление на "щурмуване" на парламента под ръкоплясканията на събралите се.

След това „Ранобудните студенти" поставиха парчета картон по металните заграждения и ги запалиха. Бяха хвърлени и пиратки към сградата на Народното събрание.

Около 15:00 часа част от "Ранобудните студентите" се запътиха към Факултета по журналистика и окупираха двора на сградата.

Около 8000 членове на КНСБ пък шестваха в центъра на София с искане да бъдат защитени правата на работещите. Те настояват за редовно изплащане и увеличение на заплатите и плащането на осигуровките.

Ществието на синдикатите се вля в протеста на студентите пред парламента около обяд.

До покачване на напрежението между студентите и синдикатите се стигна за кратко, след като двата протеста се сляха пред парламента, предаде Нова телевизия.

Представители на „Ранобудните" обвиниха КНСБ, че измества фокуса от техния протест и попитаха къде са били синдикатите в последните 159 дни.

Малко след 13:00 часа протестът, организиран от КНСБ, приключи.

Лидерът на синдиката Пламен Димитров отправи благодарности пред Народното събрание към хилядите, които се включиха в шествието.

Събралите се бяха категорични, че ако не се изпълнят исканията им, ще продължат с протестите.

Протестното шествие на синдикатите премина под мотото „Работеща България протестира за по-високи доходи”. Основните искания на синдикалистите са за въвеждане на необлагаем минимум или поне за възстановяване на данък общ доход за онези работещи бедни българи, които получават до 400 лева. Сред исканията им е и криминализирането на осигуровки, както и настояване за ръст от 10% на работните заплати в бюджетния сектор.

Сред хилядите протестиращи имаше представители на различни сектори – здравеопазване, миньори, металурзи, земеделци, учители. Много хора пристигнаха от цялата страна, за да се включат в проявата.

По-рано шествието на КНСБ спря за кратко пред Министерството на здравеопазването, където протестиращите връчиха декларация с искания. Основното им искане е за увеличаване на единния разходен стандарт на дете в детските ясли и градини с 18%. Протестиращите миньори и металурзи пък настояват за замразяване на условията за ранно пенсиониране до 2021 г., което означава, че миньорите трябва да продължат да се пенсионират при сегашните условия - 53 години за мъжете и при 10 години стаж.

После шествието се спря и пред Министерския съвет, където също депозираха декларация с исканията си. Там имаше опит за размяна на реплики с контрапротестиращи, които се събират с искане за оставката на президента.

През деня имаше и инцидент с полицай, на който му прилоша по време на протеста и получи гърчове.

Това породи притеснения сред органите на МВР, като в крайна сметка мъжът беше откаран с линейка.

Таксиметрови шофьори от цялата страна пък се събират пред храм-паметника „Александър Невски”. Въпреки очакванията в проявата да се включат хиляди, по обед едва около 10-ина автомобила са в района. Шофьори от Пловдив, Стара Загора и Варна още вчера заявиха подкрепата и участието си към протеста.

Напрежение се очаква и пред сградата на президентството преди началото на Консултативния съвет за национална сигурност. Вчера лидерът на „България без цензура” Николай Бареков настоя да бъде пуснат да присъства на дискусията и заплаши да окупира Президентството, ако не бъде допуснат в залата.