Форум за социално предприемачество
Форум за социално предприемачество / снимка: Международен панаир - Пловдив
С 40% се е увеличил средният ръст на работните места в Европа в сектора на социалното предприемачество през последните 10 години. Нито един друг сектор не може да се похвали с това, заяви президентът на Европейския икономически и социален комитет Лука Жайие при откриването на „Шестия европейски панаир на предприятията и кооперациите от социалната икономика” в Международен панаир – Пловдив. Той добави, че към момента социалното предприемачество се признава като много успешен механизъм за изграждане на доверие, сближаване и на конкретен отговор на потребностите на гражданите. Според него националните и европейски институции трябва да го признаят и подкрепят. Секторът обхваща 10% от компаниите в ЕС и дава работа на 11 млн. души.
 
Бизнесът показа, че може да работи не само за печалби, а и за обществено полезен интерес, заяви президентът на Република България ген. Румен Радев, който официално откри форума. Проявата ще продължи до 2-ри април и включва панаир на социални предприятия, международна конференция, кръгли маси и дискусии.
 
Каузата на социалната икономика е хората с увреждания да се чувстват пълноценни граждани, добави Румен Радев. Заедно с европейските институции ще търсим измерения за нейното разширяване, подчерта той, преди да пререже лентата.
 
Президентът отдели повече от час, за да разгледа експозициите на близо 100 фирми и сдружения, които се представят в Европейския панаир на предприятия и кооперации от социалната икономика. Румен Радев беше впечатлен от качеството на изделията по щандовете, купи си ръчно рисуван шал и торбичка с новото лого „Произведено в България от хора с увреждания“, получи като подарък мускалче с розово масло и сувенири. На всяка крачка хората го спираха, за да се снимат с него.
 
Още преди официалното откриване посетители препълниха палата 6, където са разположени щандовете на Европейския панаир. Най-голям е интересът към новите колекции детско, дамско и мъжко облекло, които са много търсени заради високото качество и достъпните цени. Те може да се видят и на модните ревюта, които се правят всеки ден.
 
Изложителите показват също трикотаж, работно облекло и обувки, изделия от дърво, пластмаса и метал, накити, аксесоари, занаятчийски произведения - ръчно изработени икони, кутии за бижута, чинии, играчки и други, сладкарски и хлебни изделия, консерви, биопродукти и биокозметика, услуги за хора с увреждания. Демонстрирани са 67 иновативни продукта.
 
Тук се срещат бизнесът, научните среди, експерти и политици, за да създадат мрежа за сътрудничество, подчерта служебният министър на труда и социалната политика Гълъб  Донев. Той припомни, че в България има над 2400 кооперации, а заетите в тях са 500 000 души.
 
Организатори на събитието са Европейската комисия, Европейският икономически и социален комитет, Европейската конфедерация на производствените кооперации и социалните предприятия, Министерство на труда и социалната политика, Агенцията за хората с увреждания.
 
Изложението може да се разгледа всеки ден от 9.00 до 18.00 часа, а в неделя – до 14.00 часа в палата 6 на Панаирния комплекс.