8 млрд. долара се печелят годишно от трафик на хора
8 млрд. долара се печелят годишно от трафик на хора / снимка: Guliver/Getty Images

Всяка година на 18 октомври се отбелязва Европейския ден за борба с трафика на хора. Той се провежда за първи път през 2007 г.

Във времето на глобализация все по-голям брой хора стават жертва на подобни престъпления. В света броят на жертвите е между 500 000 и 2 милиона. Печалбите от трафика на хора в световен мащаб, според данните на Центъра за превенция на международната престъпност към ООН, са между 7 и 8 млрд. долара годишно, което е сравнимо само с незаконните печалби от продажбата на наркотици или оръжие. Поради големите печалби международната организирана престъпност се стреми да контролира трафика на хора.

България се смята най-вече за страна източник на трафик на хора към Германия, Белгия, Франция и други европейски страни. Основна причина е търсенето на по-добър живот и средства за препитание.

Освен икономически причини трафикът на хора има дълбоки исторически, етнически и социални корени. В различните исторически етапи хората са имали и различно отношение към трафика на хора.

Първоначално закупуването и „придобиването” на човешки същества е било легално забогатяване. През 18 в. в Европа се развива концепцията за „естественото право” - това, което принадлежи на човек по природа - правото му на живот, на свобода и на щастие.

В края на 19 в. международната общност започва да говори за проблема „трафик на жени”. Тогава все повече жени и момичета, най-вече от Великобритания (предимно от нейните колонии), стават жертви на трафик и са въвличани в проституция в континентална Европа. Затова и проблемът за борба с трафика на жени е повдигнат за пръв път на международен конгрес в Лондон през 1899 г.

През 1904 г. в Париж част от европейските страни подписват международно споразумение за борба с „бялото робство” или трафика на жени.

Европейските държави подписват две споразумения за сътрудничество за закрила на жените и превенция трафика на хора през 1910 г. и 1921 г. През 1933 г. е приета Международна конвенция, забраняваща трафика на жени, а през 1949 г., по време на Общото събрание на новосформираната международна организация ООН, е одобрена Конвенцията за борба с трафика на хора и експлоатацията от трети лица с цел проституция.

През 2000 г. е приета Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност, позната като Конвенцията от Палермо.

Целта на тази Конвенция е насърчаването на сътрудничеството с оглед по-ефективното предотвратяване и борба срещу транснационалната организирана престъпност. В България тази Конвенция на ООН е ратифицирана със Закон за борба с трафика на хора, приет от 38-то Народно събрание на 12 април 2001 г. и в сила от 29 септември 2013 г.

Според този закон „трафик на хора” е набирането, транспортирането, прехвърлянето, укриването или приемането на хора, независимо от изразената от тях воля, чрез използване на принуда, отвличане, противозаконно лишаване от свобода, измама, злоупотреба с власт, злоупотреба с положение на зависимост или чрез даване, получаване или обещаване на облаги, за да се получи съгласието на лице, упражняващо контрол върху друго лице, когато се извършва с цел експлоатация.

През март 2010 г. Европейската комисия предложи нова европейска директива в областта на борбата с трафика на хора, която обхваща действия на различни фронтове:

1. Разпоредби в областта на наказателното право, включващи общо определение на престъплението, утежняващи вината обстоятелства и по-тежки наказания, както и ненаказуемост на пострадалите;

2. Преследване на нарушителите, включващо възможността да се преследват граждани на ЕС за престъпления, извършени в други държави;

3. Права на пострадалите в рамките на наказателното производство, включващи специално отношение към особено уязвимите жертви, полицейска охрана на пострадалите, правно консултиране, специални мерки за закрила на децата;

4. Подпомагане на пострадалите, включващо национални механизми за ранно идентифициране и помощ на пострадалите;

5. Превенция, включваща мерки за намаляване на търсенето, което е стимул за трафика на хора;

6. Мониторинг, предвиждащ определянето на национални докладчици или подобни механизми, които ще следят за изпълнението.


През 2007 г. Европейският парламент приема предложението на еврокомисаря Франко Фратини датата 18 октомври да е ден, посветен на борбата с трафика на хора.