Магистрати: Няма вина за загиналите в Ораново
Магистрати: Няма вина за загиналите в Ораново / netinfo

Окръжен съд - Благоевград обнародва мотивите на държавното обвинение за прекратяване на наказателното дело за трагедията в рудник "Ораново", при която преди две години загинаха четирима въглекопачи.

Няма виновни лица за причинената смърт на Асен Стойнев, Христо Младенов, Иван Лазаров и Николай Михайлов от Симитлийско, е окончателното становище на прокурири и вещи лица, произнесли се в рамките на производството.

"Анализът на доказателствата не установява действия или бездействия, свързани с нарушаване или отклонение от правилата за извършване на правнорегламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, каквато е дейността по подземен добив на въглища в рудник „Ораново”, включително и на правилата за безопасността на труда, които да са в пряка причинна връзка с настъпилия фатален край за миньорите", са посочва в определението за прекратяване на съдопроизводството. 

"На 16 юли, по време на първата смяна в рудника извършвали различни дейности 46 души, от тях 38 работници, а останалите – инжерно-технически персонал. На същата дата бил проведен ежедневен инструктаж на работниците от първата смяна в III-ти добивен участстък. Христо Илиев Иванов - началник на смяната, влязъл заедно с миньорите на 64-ти подетаж. Двойката миньори, с майстор копач Николай Михайлов и помощник копач Иван Лазаров, влезли в добивен орт „А”, а двойката с майстор-копач Асен Стойнев и помощник Христо Младенов - в добиен орг „В” на 64-та подетажна галерия. Миньорите  работили около 30-35 минути и около 9.30 часа изведнъж се усетило откъм дъното на галерията усилена въздушна струя и се чуло свирене като вятър, машините спрели да работят, а също така спрял да работи и вентилаторът, станал внезапен пробив, запълнил мрежата от минни изработки на 64-ти подетаж. Сигналът за произшествие бил получен при диспечера на рудника в 09.45 часа. Управителят Валери Манов разпоредил на главния инженер да остане  отвън, за да организира дейността по аварийно-спасителните работи, след което лично влязъл в рудника, за да се включи в спасителните дейности по издирването на загиналите миньори", се твърди в мотивите на благоевградската прокуратура.

Съгласно изготвените по делото съдебномедицински експертизи  причината за смъртта на Христо Методиев Младенов и на Асен Костадинов Стойнев е механична асфиксия, дължаща се на притискане на гръдния кош и корема /цялото тяло/ от затрупала ги земна маса, смъртта на Иван Радославов Лазаров и Николай Борисов Михайлов се дължи на остра дихателна недостатъчност, вследствие на механична асфиксия от запушване на дихателните пътища от чуждо тяло /кал/ и притискане на снагата – гръдния кош в затворено пространство, което е ограничило дишането и дихателните движения.


Според експертите вероятните причини за инцидента са следните:

"Мястото на инцидента представлява сложен тектонски възел. Част от разломите са новоустановени. Новооткрит е разсед, който се очаква в дълбочина да минава близо до изземвания орт „Б”. Вероятно водоупорната повърхност на този разсед е увеличила водопритока в този район и е създала условията за водно калния пробив.

Направените контролни лабораторни изследвания на материал от калната  маса изтекла в галерията, го определят като песъчлива глина, с показател на пластичност в зоната на границата с глинестия пясък. Това означава, че изходният материал е именно от литоложки разновидности. Преди изтичането този материал се е намирал в течно до течнопластично състояние и при създаване на условия за разкриването (изтичането) му, той се е втечнил и е формирал водно-калния поток. При това изтичане е възникнал въздушния удар в участъка (по свидетелските показания).

Течно-глинестата маса е и носителят на скали и въглищен материал от обрушените и запълнени пространства от съседните 63-ти и 62-ри подетажи. Успоредно и като последействие е извършено преразпределение на положението на обрушения материал и неговото количествено и обемно компенсиране от скалите в горнище на пласта.

Всички разпитани миньори отговарят, че до момента на настъпване на калния пробив на сместа от глина, вода, въглища (предимно от горележащите пластове, които не са обект на експлоатация) и скални късове от непосредствено и основното горнище, не са забелязали нищо смущаващо в участъка.

Експертите не могат със сигурност да  отговорят на въпроса: кога, как и къде са се проявили първите признаци за наличие на опасност от пробив на вода и кал и как е нараствала опасността, тъй като няма сведения за появяване на признаци, пряко свързани с пробива. Пробивът произлиза след прекратяване на добивните работи в орт „Б”. Достъпът на работниците е невъзможен,  поради което  не може директно да бъдат наблюдавани определени признаци, по които да се съди за опасността от пробив и нейното нарастване във времето.

Съгласно гореизложеното експертите сочат, че може да се направи извод, че няма преки нарушения на нормативните документи по отношение на здравословните и безопасни условия на труд.

"Трудно може да се отговори на въпроса при какви предприети действия от съответните длъжностни лица злополуката е щяла да бъде избегната, тъй като в показанията на всички работещи в участъка не се съдържа информация за появили се признаци за наближаваща опасност, изискващи действия от ръководния персонал. При нескъсване на основното горнище и несвличане на част от скалите от съседния подетаж е възможно да се образуват празни пространства, които сами по себе и създават опасност от внезапно неконтролирано самообрушаване и предизвикване на въздушен удар с изтласкване на газ метан и възникване на опасност на прахо-газова експлозия. Изоставянето на крепежа в изработките на участъка, което е заложено в проекта на системата, създава възможност за намаляване замърсяването на въглищата при източване, тъй като се формира, т.нар мат, с който в ограничена площ на нивото на горния подетаж се ограничава смесването на въглищата с обрушените скали. Същевременно обаче изоставените крепежи осигуряват подпиране на скалите от горнището и създаване на възможност за по - безопасна работа на работниците при източването на въглищата в  изземвания орт", категорични са вещите лица.

Празни незапълнени пространства в резултат на оставянето на крепежа на горните етажи е малко вероятно, но вещите лица сочат, че и да има такива, при протичане на процеса на обрушаване на горнището и престояването му значително време, повече от година те ще се ликвидират. Дори да има такива пространства, техният обем е несравним с обема на изземваната лента и не може да създаде опасности при изземването.

Последователността на погасяване на добивните изработки не влияе  върху носещата способност на крепежите в тях, но влияе върху схемата на тяхното натоварване, проявите на скален натиск и като цяло върху устойчивостта на крепежа. В конкретния случай според експертите няма такова влияние.

Тези показания са потвърдени и от пристигналия на мястото след обаждане от диспечера на рудника началник участък „Вентилация” – Благой Янев. Освен това, след пристигане на Янев, по думите на самия миньор Павел Траянов подал сигнала, затоплянето е изчезнало.  До края на смяната обстановката в участъка не се е променила. Това, според вещите лица, по своята същност изключва наличие на пожарно огнище във въглищния масив, повишило температурата на въздуха, а отсъствието на продукти на нискотемпературно окисление изключва изтласкване на пожарни газове от иззетото пространство.

В заключение експертите посочват, че калният пробив на 16.07.2013 г. е резултат от трудно прогнозируемо съчетание по място и време на различни минно-геоложки и производствени условия. Случилото се събитие на 16.07.2013 г. в рудник „ Ораново” е нямало как да бъде предвидено.