393 села нямат телевизия
393 села нямат телевизия / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Триста деветдесет и три малки села от общо 5289 селища в страната нямат цифрова ефирна телевизия в момента, съобщават от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Информацията е взета от фирмата, която е изградила мрежа от ефирни телевизионни и радиопредаватели " НУРТС България" АД, по време на заседание на Обществения съвет по цифрова телевизия. 337 от селата без цифрово ефирно покритие са с население под 200 жители. В тези райони живеят около 100 хиляди души, пише в съобщението.

Към момента в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията не е постъпила информация от компетентните институции каква част от тези хора разчитат на ефирна телевизия и дали не приемат програми по алтернативен начин - чрез сателит или кабел.

Селищата с население над 2000 човека имат значително по-добро покритие с цифров ефирен сигнал отколкото преди 30 септември, когато се разпространяваше и аналогова ефирна телевизия, посочиха представителите на НУРТС. Програмите на БНТ и Нова телевизия например, стигат до много повече хора, отколкото преди, допълват от МТИТС.

Данните, представени от "НУРТС България"АД, следва да бъдат потвърдени официално от институцията, която контролира телекомуникационните предприятия - Комисията за регулиране на съобщенията. След като тя се произнесе, информацията ще бъде анализирана, за да бъдат предложени мерки за осигуряване на достъп до цифрова телевизия на хората от селата, които в момента нямат ефирен сигнал. Преди седмица председателят на КРС Веселин Божков обяви, че след спиране на аналоговия сигнал без ефирна телевизия ще останат към един милион българи.