И полската, и руската страна са виновни за катастрофата край Смоленск
И полската, и руската страна са виновни за катастрофата край Смоленск / снимки: БГНЕС, Reuters

Част от отговорността за катастрофата на самолета на полския президент Лех Качински край Смоленск през април 2010 година е на Русия, обяви в официалния си доклад Варшава, шест месеца след като докладът на Москва заключи, че вината е изцяло на Полша, предаде Франс прес.

На пресконференция за представяне на доклада полската анкетна комисия, разследваща катастрофата, при която загинаха президентът Качински и още 95 души, все пак призна, че основните причини за катастрофата идват от полската страна.

Сред тях са изброени "равнището на подготовка на екипажа, което застрашавало сигурността на полета, твърде високата скорост и прекалено малката височина", на която се намирал самолетът, както и лошите атмосферни условия, които правели визуалния контакт със Земята невъзможен.

Пряката причина за катастрофата е спускането на самолета прекалено ниско при прекомерно висока скорост и атмосферни условия, при което не е имало никаква видимост към земята, заключава полската комисия. Екипажът не е реагирал на сигнала на предупредителната система, задействан автоматично при приближаване към земята, подчертава докладът.

И полската и руската страна са виновни за катастрофата край Смоленск
netinfo

Той "не е обърнал внимание на възможността за алтернативно кацане на летището във Витебск и на предварителните прогнози за времето в района за кацане край Смоленск", отбелязват полските експерти в доклада си от 328 страници.

Сред причините за трагедията те посочват закъснялото решение на пилота да направи втори заход за кацане. Според тях не е имало възможност самолетът да се насочи за втори заход автоматично, допълва агенцията.

Сред "обстоятелствата, допринесли за катастрофата" комисията посочва също слабостите и грешките и на руската страна.

При катастрофата е имало грешки на руските авиодиспечери, обяви полското следствие. "Диспечерът е давал грешни указания на екипажа, потвърждавайки, че самолетът се движи към пистата, когато той е бил встрани от нея, посочва 34-членната комисия, съставена от равен брой военни и цивилни представители.

Според доклада "контролната кула не е информирала екипажа, че слиза под траекторията за заход и изпратила със закъснение предупреждение за промяна в указанията".

Комисията е констатирала също, че осветлението на летище Смоленск е било "неизправно и непълно", пише БТА. Около 30 процента от светлините на летищната писта не са работели, докато други били скрити от дървета, които ограничавали видимостта и пречели на диспечерите да следят адекватно приближаващите за кацане самолети, посочва докладът, цитиран от ДПА.

Комисията не е установила нито една техническа неизправност в самолета. Същият извод, направен въз основа на информацията от черните кутии на самолета, огласи през седмицата и полската военна прокуратура.

Върху екипажа не е оказван никакъв натиск да приземи самолета, гласи категоричното заключение на доклада, след като обратната хипотеза нееднократно бе изказвана след катастрофата.

В представения през януари в Москва доклад полската страна бе посочена като единствено отговорна за катастрофата. Според руския доклад президентът Качински и други високопоставени полски представители били упражнили натиск върху екипажа, пилотите не били достатъчно добре обучени и решили да приземят самолета "при неподходящи условия".

Полският окончателен доклад, представен пред журналисти и роднини на жертвите, не назовава конкретни лица, на които трябва да се потърси отговорност за катастрофата. Задачата на доклада бе да анализира фактите, а не да обвинява някого, заяви председателят на комисията Йежи Милер.

По-късно днес близки на роднините ще се срещнат с членовете на комисията.

Самолет Ту-154 с президента Качински, съпругата му и още 94 високопоставени полски политици и военни се разби на 10 април миналата година в опит да се приземи при гъста мъгла на летище Смоленск, Западна Русия. Всички на борда загинаха. Полската делегация трябваше да присъства на церемониите по случай 70-годишнината от избиването на около 22 000 пленени от Червената армия полски офицери в Катин, близо до Смоленск.