Две години от разрушителното земетресение в Япония
Две години от разрушителното земетресение в Япония / снимка: Reuters

На 11 март се навършват две години от силното земетресение, разлюляло Япония, и последвалото опустошително цунами. Природното бедствие отне живота на над 18 500 души и предизвика най-тежката след Чернобилската авария в атомна централа.

След аварията в АЕЦ „Фукушима" властите спряха всичките 54 реактора, а кабинетът реши да преразгледа енергийната си политика. Новото правителството обаче се отказа от тези намерения и разреши пускането в експлоатация на два от реакторите.

Хиляди хора излязоха вчера на протест в японската столица Токио срещу атомната енергия.

„Искаме пълно спиране на производството на ядрена енергия и настояваме правителството да се преориентира към природосъобразните източници на енергия", коментира мениджърът Мицухиро Ватанабе.

Жителите на Фукушима и съседните префектури живеят в стрес и постоянен страх. Всеки ден в болницата на Червения кръст в града десетки хора си правят изследвания дали имат радиокативно заразяване.

„Ядрените инциденти са опасни. Имаме и доказателства, че аварията се е отразила на здравето на нашите деца. Искаме целия свят да признае това и да разбере опасността от Фукушима," казва по повод годишнината Казуко Нихей, жител на префектурата.

Над 80 000 жители на Фукушима бяха евакуирани, след като мощното цунами разруши три от блоковете на централата. Половината от тях няма да могат да се върнат по домовете си поне още няколко години. Преди седмица Световната здравна организация предупреди, че в района има повишен риск за ракови заболявания.

Япония все още не може да се съвземе напълно след природното бедствие, което опустоши североизточния регион на страната. Няколко хиляди души все още са в неизвестност, а усилията за реконструкция и възстановяване продължават.