Британските потребители вече усещат какво е „Брекзит”
Британските потребители вече усещат какво е „Брекзит” / Pixabay

Докато досега последиците от изненадващото гласуване за излизане от ЕС бяха теоретични, британците вече усещат по джоба си на потребители, че нещата се променят.

Паундът загуби от 10 до 15 процента от стойността си в евро и долар след референдума от 23 юни и повиши цените на стоки, осигурявани от чужди компании - автомобили, компютри, облекло и храни.

Британците пак биха гласували в полза на Брекзит, ако референдумът се бе провел днес

Производителите на автомобили Пежо и Ситроен съобщиха, че от 1 август цените им са се повишили със средно 2%.

Аналогично, компанията, която произвежда компютрите Dell, изтъкна, че трябва да калкулира цената на компонентите в долари в предлаганите на британския пазар нейни продукти.

Британската компания „Headlam" посочи, че обезценяването на паунда е увеличило цената на подови настилки, внасяни главно от Белгия и Холандия, с около 6 на сто.

Лондон може да излезе с икономически план за Брекзит наесен

Сега погледите са вперени в храните и имотите, които бяха останали недокоснати, но промени и в техните цени са закономерни.

Ожесточената конкуренция между супермаркетите, които се опитват да запазят пазарния си дял, обикновено омекотява резки промени в цените на хранителните стоки, но Брекзит може да промени правилата, смята аналитикът Фрейзър Маккевит, защото „около 40 на сто от храната във Великобритания се внася".

При наемите обаче, тенденцията е в обратна посока. При новоноетите жилища в Лондон наемите са спаднали за пръв път от 6 години, според първото проучване, направено след Брекзит.

Експертите очакват по-силна инфлация през идните месеци, тласкана нагоре от повишената цена на вносните храни и алкохолните напитки.

Националната банка „Bank of England" също прибягна до парични инструменти в опит да спре плъзгането на икономиката към рецесия, което вероятно ще повиши паричната наличност и в резултат ще стимулира инфлацията и ще отслаби паунда.

Какви ще са последиците за бюджета на ЕС след Брекзит?

Британците, които разчитат на увеличаване на заплатите за компенсиране на повишените цени, вероятно ще бъдат разочаровани, сочат анализите.

„По всяка вероятност покупателната способност на потребителите значително ще се намали през близките месеци с тенденцията за повишение на инфлацията и ограничаване на растежа на печалбата", предупреждава Хауърд Арчър от „Global Insight".

Работниците, които ще получат увеличение на заплатите благодарение на намаляване на притока на неквалифицирана чужда работна ръка, едва ли ще усетят подобряване на жизнения си стандарт поради общото забавяне на икономиката в периода след Брекзит, заключава доклад по темата.

Източник: БГНЕС