Хуманитарната дейност е една от най-опасните професии
Хуманитарната дейност е една от най-опасните професии / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Това е ден, на който тържествено се отдава почит на всички хуманитарни работници, които са работили за популяризиране на хуманитарната кауза и са загубили живота си, служейки на тази цел, се казва в разпространеното изявление на европейския комисар Кристалина Георгиева по повод Световния ден на хуманитарната помощ. Преди девет години на днешния ден специалният представител на генералния секретар на ООН за Ирак, Сержу Виейра ди Мелу, и 21 негови колеги бяха убити при бомбен атентат срещу централата на ООН в Багдад.

Бомбеният атентат срещу хотел „Канал” промени необратимо условията на сигурност, в които действат хуманитарните работници. Хуманитарната дейност е една от най-опасните професии в света. Отвличанията, престрелките и смъртните заплахи твърде често са част от характеристиките на работата в места, засегнати от конфликти, като Судан, Сирия и Сомалия. Хуманитарните работници все по-чест са изложени на риск, докато оказват животоспасяваща помощ на жертвите на конфликти и бедствия по целия свят. Неприемливо е, че те са подложени на тормоз и отвличания и дори биват убивани, докато служат в полза на човечеството.

Нападенията срещу хуманитарни постове са се увеличили тройно през последното десетилетие. Според Организацията на обединените нации от 2011 г. са убити 109 хуманитарни работници, други 143 са ранени, а 132 са отвлечени. Преобладаващата част от тези жертви не са международни хуманитарни работници от западни държави, а хора, които служат в собствените си страни, работейки непосредствено с местното население. Престъпленията срещу невъоръжени цивилни граждани никога не са оправдани. А когато тези престъпления са извършени срещу хора, които са посветили живота си на спасяването на други хора, несправедливостта е още по-явна.

Безопасността и сигурността на хуманитарните работници са пряко свързани с безопасния достъп до уязвимите групи от населението и непрекъснатото предоставяне на помощ. Хиляди хора в уязвимо положение могат да останат без жизненоважна подкрепа, ако програмите бъдат спрени временно или окончателно поради липса на сигурност.

Хуманитарните работници допринасят и за сближаването на хората по света, като ни напомнят, че сме едно семейство, споделящо едни и същи мечти за мирна планета, на която всички хора могат да живеят в безопасност и с достойнство.

Ето защо този ден е и повод да се вгледаме в собствения си живот и да помислим какво още можем да направим, за да помогнем, да протегнем ръка на хората, които преживяват конфликти, бедствия и несгоди. Нека тези, които почитаме днес, ни вдъхновяват да поемем по собствен път за превръщане на света в по-добро място за живеене и за сплотяване на човечеството.

Светът отбелязва Световния ден на хуманитарната помощ, като в тазгодишната кампания на ООН се очаква да се включат редица знаменитости, информират световните агенции. Денят беше обявен от Общото събрание на ООН преди три години в памет на гибелта на 22 хуманитарни сътрудници на ООН, загинали в терористичен акт в Багдад през 2003 г. (БТА)