Варианти за задържане на Путин на власт
Варианти за задържане на Путин на власт / netinfo

Победата на партията на руския президент Владимир Путин "Единна Русия" на вчерашните парламентарни избори бележи първия етап от планирана смяна на властта, който ще бъде последван от президентски избори на 2 март 2008 г., отбелязва агенция Ройтерс.

Путин, който трябва да се оттегли от поста си след президентските избори, обеща да не извършва промени в конституцията, които биха му позволили да се кандидатира за трети пореден мандат. Той обаче ясно показа, че иска да продължи да упражнява контрол върху властта след оттеглянето му от президентския пост, отбелязва Ройтерс.

Следват няколко възможни според анализатори варианти за задържането на Путин на власт:

Честна игра

Според една от теориите Путин ще избере близък свой сътрудник, заемал високи постове в управлението, за следващ президент, за да си гарантира, че политиката му ще бъде провеждана.

След това Путин ще се оттегли, упражнявайки влиянието си от разстояние и вероятно готвейки се за участие в президентските избори през 2012 г., което е позволено от конституцията.

Наблюдатели смятат за възможни кандидати първите вицепремиери Сергей Иванов и Дмитрий Медведев, лоялни помощници на Путин и негови близки приятели.

Недостатъкът на този вариант е, че в Русия, където президентът се радва на широки правомощия, неформалното влияние, което Путин може да се опита да упражнява, няма шансове да трае дълго. Следващият президент може бързо да го засенчи и да му попречи да се завърне на власт.

Президент марионетка

Според друга теория Путин, чиято популярност и изпълнителни правомощия му дават решаващ глас за това кой да го наследи, може нарочно да избере за президент слаба и стара политическа фигура. Това би му позволило да запази силното си влияние във властта и да управлява отвъд стените на Кремъл.

Сред потенциалните кандидати за президент марионетка са премиерът Виктор Зубков, лидерът на "Единна Русия" и председател на Държавната дума Борис Гризлов и председателят на Съвета на федерацията Сергей Миронов.

Подклаждайки спекулациите за подобна възможност, Путин намекна, че може да стане премиер. Той може да стане и председател на Думата и лидер на мнозинството в нея, като по този начин ще има достатъчно гласове да преодолее президентското вето и да внесе поправки в конституцията.

Друга възможност е да поеме командването на Съвета за сигурност към президента.

Проблемът при този вариант е, че Путин ще трябва да инициира драматично отстъпление от равновесието на властите, за да направи тези постове достатъчно влиятелни, че да диктуват на президента каква политика да следва. Това би означавало да наруши собственото си обещание да не променя конституцията.

Ранно завръщане

Някои експерти смятат, че вариантът за поставяне на президент марионетка може да е само прелюдия към завръщането на Путин в Кремъл.

Конституцията му забранява да се кандидатира за трети пореден мандат. Той обаче може да се кандидатира на следващите избори през 2012 г. или дори по-рано, ако избраният през март президент се оттегли предсрочно.

Сътрудници на Путин дори посочват възможност за заобикаляне на закона, която може да му позволи да се кандидатира за изборите на 2 март догодина. Това би станало, ако Путин се оттегли предсрочно от президентския пост и оглави Думата, след като бе водач в листата на кандидат-депутатите на "Единна Русия". (БТА)