Външният министър опроверга публикации, че Великобритания връща визите за българи
Външният министър опроверга публикации, че Великобритания връща визите за българи / снимка: Sofia Photo Agency, архив, Юлиана Николова

Министърът на външните работи Николай Младенов заяви категорично пред bTV, че няма вероятност да станат истина публикации, появили се в британските, а след това и в българските медии, според които властите на Острова обмислят връщане на визите за българи. Според Младенов в случая ставало въпрос за интерпретации и предизборна агитация.

"Всъщност, от 2014 г. трябва паднат всички ограничения за работа в целия Европейски съюз за българи, това е наложено от Брюксел. А Великобритания в момента прави анализ на ангажиментите си към ЕС във връзка с вътрешните въпроси и правосъдието", коментира министърът и подчерта, че според него някои британски политици използват темата за имигрантите и чуждата работна ръка като предизборна агитация.

Николай Младенов увери, че в ЕС има принципи за свободно движение на хора и капитали, като кралството е една от държавите, печелещи най-много от този единен пазар. "Той няма как да функционира, ако си избираме какво да спазваме и какво не", заключи външният ни министър.

Кризата в Сирия

С МВР следим ситуацията с броя на сирийските бежанци у нас предвид задълбочаващия се конфликт между Дамаск и противниците на режима. С тези думи министър Николай Младенов увери, че положението с броя на сирийските имигранти в България е под контрол, без обаче да уточнява колко точно на брой са засега бежанците на територията ни, напуснали размирната си родина.

Младенов успокои, че българската държава не е заплашена от "огромна" бежанска вълна. Причината е в съществуващия приоритет бежанците да бъдат подслонявани възможно най-близо до границите на собствената си страна.

"В перспектива в Европейския съюз трябва да има сериозен разговор по темата, тъй като според ООН до 800 000 души могат да излязат от Сирия до края на годината", посочи външният министър и допълни, че засега сирийските бежанци са между 240 000 и 300 000, по-голямата част съсредоточени в Турция, Йордания и Ливан.

"Дестабилизирането на целия регион е най-голямата заплаха за всички. Турция не търси причина да се намеси в конфликта, тъй като той вече е пренесен на нейна територия с бежанците. Трябва да бъде намерено политическо решение на проблема, което да започне с оттеглянето на режима", смята Николай Младенов.

По думите му, за 19 месеца има над 35 000 убити граждани на Сирия. Въпреки това все още няма вариант за военна намеса от страна на международната общност заради Русия и Китай, които блокират всяка подобна резолюция на Съвета за сигурност на ООН.