/ БГНЕС
"Александър Николов дължи ясни отговори на обществото", заяви лидерът на АБВ Румен Петков.

"Принуден съм да информирам министъра за фактите, каквито са. На 3 февруари (четвъртък) от 09.00 часа сутринта новото ръководство на "Булгаргаз" управлява компанията (някой го е излъгал, че са влезли чак в петък). Но това е дребнотемие. 28 януари, петък, по общественодостъпна информация от газов хъб "Балкан" имаме продадени всичко под 6000 мегаватчаса. Понеже министърът се колебае между мегават и мегаватчаса, това е 570 500 м2 газ. Т. е. излишъците от тогава, до следващия петък, са се увеличили десет пъти. 2 февруари са продадени 2000 мегаватчаса. 3 февруари – встъпването в длъжност на новото ръководство – са продадени 10 000 мегаватчаса на газов хъб "Балкан". 4 февруари - 12 000 мегаватчаса. 5 и 6 февруари – по 30 000 мегаватчаса (минимум чиста печалба 1,8 млн. евро)", пише в позицията си Петков.

Той зададе въпроси за казуса с продадения газ на Румъния.
 
"1. Кой и как определи цената от 150 лева на мегаватчас (за сведение на премиера, за първи път в света цял ден на борсата цената е една и съща – 150 лева на мегават)? И някой трябва да обясни този феномен.

2. Остава впечатлението, че купувачите са определяли цената, а не продавачите. Това също е лесно проверимо и очаквам с нетърпение и надежда да бъда опроверган.

3. Защо не насищаме хранилището в Чирен, а продаваме нашия евтин газ на братята румънци (газът в България е най-евтин в Европа – 55 евро на мегаватчас, в Румъния достига 100 евро на мегаватчас. Кои са милионерите, това знае министърът и новият шеф на "Булгаргаз").

4. Министърът потвърди, че източват "Чирен". Защо не промени заявката за съхранение, а позволи източването? Къде е програмата за съхранение при извънредни ситуации, с които ни плашат постоянно, в т.ч. и на първо място министър-председателят?".

По думите му тези въпроси имат своите ясни отговори, но министърът ги дължи на обществото. "И ако не ги даде той, ще трябва да ги дадем други хора. Не защото влизаме в сговор с някой, а защото се борим за интереса на българските граждани и българската икономика", подчерта Петков.

"Заплашени сме "Булгаргаз" да сключи договор за доставка на 500 млн. куб. м. втечнен газ на изключително висока цена. И всички действия, които се предприемат през последния месец по енергетиката, ни карат да се плашим, че някой иска да съсипе "Булгаргаз" в този му вид, за сметка на доставка на скъп газ за икономиката. Казвам го сега и ще го повторя, когато една шайка безбъдници тръгнат за "оттатък", допълни той.
ПП АБВ