Преглед на печата
Преглед на печата / снимкa: Sofia Photo Agency

"Депутатите ще се учат как се пази тайна", обявява в интервю за "Труд" Цвета Маркова, председател на Държавната комисия по сигурността на информацията. Тя препоръчва да не се изнасят секретни материали или техни копия извън секретното деловодство. Но когато имаме човешки фактор и занижени изисквания, трябва да бъдат приложени външни методи за опазване на информацията. Според Маркова вероятно ще се наложи след изборите догодина да се проведат обучения с депутатите от вътрешната и военната комисия за това как се борави с класифицирана информация и начините за непредпазливо изтичане. Обучението се налага заради клиничната картина на влошен самоконтрол.

"През 2008 г. сме прекратили 150 000 дела, забравени в чекмеджетата", отбелязва в интервю за "Класа" Валери Първанов, заместник главен прокурор при Върховната касационна прокуратура. Той посочва, че в момента прокуратурата наблюдава 750 000 спрени производства, като над 95% от тях са за престъпления с неизвестен извършител. Само за първото деветмесечие на 2008 г. са спрени 52 000 досъдебни производства, от които над 90% са срещу неизвестен извършител. Обикновено тези дела отиват в архива. През тази година досега са прекратени около 150 000 дела поради изтекла погасителна давност. Най-големият проблем в тези случаи е нежеланието и бездействието на пострадалите лица да сътрудничат на разследващите органи.

"Два пъти до урните само за месец? Или два пъти за гъби...", е коментарът в "Труд". Посочва се, че изборите за 41-во народно събрание ще бъдат на 5 или 12 юли 2009 г. Евроизборите пък са почти точно фиксирани от Европейската комисия - те трябва да се проведат между 4 и 7 юни. Така в рамките на 4 или 5 седмици ще трябва да гласуваме два пъти, а това ще снижи активността. Според автора този хаос може да бъде избегнат с промяна в конституцията. Не пречи да се уреди и въпросът със законовото регламентиране на възможността да не гласуваме през лятото и да проведем двата избора едновременно.

"Удари часът на модерната дясна", е анализът в "24 часа". Коментира се, че на предстоящия си конгрес БСП е изправена пред три възможности. Тя може да продължи да замазва с леви слова десните си дела, може да завие към истинска лява политика, а може и най-сетне открито и честно да се назове дясна. Третата възможност е онзи удар в десетката, който разкрива нови хоризонти. Според автора крайно време е да се каже, че десните ходове на БСП не са нито предателство, нито авантюра. В новата проектопрограма за предстоящия конгрес има един знаков израз - БСП е народна партия. "Народна партия" обаче е паролата на европейската десница.

"Писна ми в БСП да се ритаме по кокалчетата", признава пред "Стандарт" Георги Кадиев, общински съветник от БСП. След съботния форум на БСП-София, който преизбра Румен Овчаров за лидер на столичната организация, в публичното пространство се появиха противоречиви мнения за случващото се в най-голямата управляваща партия. Във връзка със сравнението между Румен Овчаров и Тодор Живков по несменяемост, Кадиев коментира: "Точно този тип негативна енергия бих искал да избягваме. Вместо да мислим как да се справим с икономическата криза или как да привлечем гласове, сами си създаваме проблеми. Да сте чули друга партия да говори така по повод на основни партийни фигури, и то 8 месеца преди избори? Малките победи на един или друг член на БСП в тази посока са всъщност голяма загуба за партията БСП", предупреждава Кадиев.

"Седмина в битка за СДС, чака се да оредеят", под това заглавие "Труд" представя накратко кандидатите за лидерския пост в СДС. Вотът е на 14 декември. Кандидатите са: Цоньо Ботев - депутат от СДС в 36-ото и 37-ото НС, в СДС е от създаването му. Александър Йорданов – председател на 36-ото НС, в СДС е от създаването му. Румен Христов - опитът му във властта е като министър на земеделието в кабинета "Софиянски" и като секретар на президентството при Петър Стоянов. Марио Тагарински - депутат, сред основателите на СДС. Мартин Димитров - депутат. Иван Сотиров - депутат. Петър Паунов - кмет на Кюстендил.

"Илюзията за сигурност", е коментарът в "Дневник". По думите на автора общественото спокойствие и публичната ведрина, обявени като достижение на правителството, някак си не съвпадат с непрекъснатите стачки и демонстрации от началото на мандата до сега - шофьори, земеделци, учители. Противодействието на тези "смутители на реда и благоденствието" се осъществява с поредните лъжливи обещания и сериозни кордони от полицейски сили, но не и с опити за решаване на проблемите. Как се свързва всичко това с гражданското общество, с контрола на гражданите върху избраните от тях политици, с гражданския контрол над натоварените да обезпечават обществения ред и сигурност структури? Истината е, че никак", заключава коментаторът.

"Орешарски: Вече има жертви", пише "24 часа". Свиване на потребителския пазар и блокиране на финансовия сектор са първите симптоми на икономическата и финансовата криза у нас. Това каза финансовият министър Пламен Орешарски пред Консултативния съвет по икономика и финанси на НДСВ. Първите сектори, станали жертви на кризата, са тези, които продават стоки на кредит, смята Орешарски. "В бюджета за догодина има достатъчно буфери, ефектът върху приходите няма да е толкова голям", смята заместник-председателят на НДСВ Милен Велчев.

"Чакат 40 000 нови безработни", съобщава "24 часа". 40-50 хиляди души ще останат без работа догодина заради отражението на световната криза в България. Това сочат прогнозите на правителството и бизнеса. Според социалния министър Емилия Масларова догодина кабинетът ще се постарае безработицата у нас да не надхвърли 7% при 5,4 на сто в момента. Това означава, че на улицата може да се окажат още 40-50 хиляди. Прогнозата на председателя на Българската стопанска камара Божидар Данев е, че през 2009 г. ще фалират 2500 строителни фирми. Строителният сектор ще повлече и свързаните с него отрасли.

"Стомана" разпусната в отпуск", пише на първа страница "Труд". Работниците в пернишкия комбинат "Стомана индъстри" ще бъдат пуснати в принудителен платен отпуск, съобщи вчера изпълнителният директор Емил Живков. Поръчките се сринали заради световната икономическа криза и спада на цените на металите. От 1100 души персонал фирмата вече е съкратила 300. Повече уволнения няма да има.

"Пускат в отпуск 200 миньори", съобщава "Стандарт". 200 миньори от рудоземското "Рудметал" от вчера са в безсрочен неплатен отпуск. Мините спряха добива на руда, а на работа във фирмата останаха 15 души, които да поддържат техниката. Ако до 6 месеца цените не тръгнат нагоре, ще бъде обявен фалит на дружеството.

"Спасяват парното заради тока", отбелязва "Труд". Държавата ще положи усилия за спасяването на "Топлофикация София", тъй като дружеството влияе върху сигурността на енергоснабдяването в цялата страна. Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Галина Тошева заяви това вчера по повод решението на правителството да вдигне капитала на "Български енергиен холдинг", за да се покрие дългът на "Топлофикация" към "Булгаргаз". Увеличението на капитала трябва да бъде с поне 80 млн. лева, колкото са просрочените плащания за синьо гориво.

"ЕК иска до 5 месеца да има присъди по знакови дела", акцентира "Сега". Европейската комисия постави ултиматум пред българските власти до 4-5 месеца да има реални резултати от борбата с престъпността в България. "Това означава осъдителни присъди", заяви вчера шефът на Генерална дирекция "Правосъдие, свобода и сигурност" Джонатан Фол на срещата си с вътрешния министър Михаил Миков. Думите му показват рязко втвърдяване на тона от Брюксел. "Няма перфектни закони и структури, резултатите са онова, което показва дали нещата се променят", допълни Фол. Поставеният вчера срок означава, че ако до април-май не бъдат издадени присъди по т.нар. знакови дела, наблюдавани и от ЕК, докладът за България през юни-юли 2009 г. ще бъде убийствен в сравнение с критичния доклад от юли 2008 г. /БТА/