Политолог: Изборът на Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветанов
Политолог: Изборът на Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветанов / снимка: БГНЕС, архив
Политолог: Изборът на Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветанов
78533
Политолог: Изборът на Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветанов
  • Политолог: Изборът на Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветанов

Труден мандат за новия вътрешен министър Румяна Бъчварова прогнозира в ефира на Дарик политологът Първан Симеонов. Според него назначението й е още една крачка в избутването на Цветан Цветанов.

Освен премиерът Бойко Борисов, печеливш от първата министерска рокада в кабинета бил Радан Кънев, който „трайно се наложил като единствено острие на Реформаторския блок", както и ексминистърът Веселин Вучков, смята политологът. „Реформаторският блок играе сложна въжеиграческа роля, в която хем трябва да запази физиономия преди местния вот, хем трябва да внимава за удобната си позиция във властта", коментира директорът на „Галъп интернешънъл".

Борисов ако не добър стратег, показал, че е прекрасен тактик

„Борисов доказа за пореден път, че може би има не толкова добри качества като стратег, но е прекрасен тактик - намери оригинално решение, в което като че ли и вълкът беше сит, и агнето цяло. Така в общи линии той задоволи и претенциите на РБ, главно на Радан Кънев, и допълнително като че ли намали периметъра на Цветан Цветанов", коментира в интервю за Дарик Първан Симеонов.

Освен това според политолога премиерът Борисов е намерил в лицето на Румяна Бъчварова кандадат, който изглежда „пригоден и харесван във всичките крила и течения на онова, което се нарича десница днес - от средите на протестиращите, през президентския лагер и реформаторите".

Трима печеливши от първата рокада в кабинета

Поне трима печеливши от цялата история с рокадата вижда Първан Симеонов. „Без съмнения първият е Борисов, защото намери изход. Вторият печеливш донякъде е самият Радан Кънев, защото той завладя още малко политическа територия, трайно се наложи като единствено острие на РБ и някакси спазари и постигна своето - Лазаров и Писанчев вече ги няма", обясни политологът.

„Третият печеливш ми се струва самият Веселин Вучков, който от един технократ се превърна в ярко политическо знаме, за което се бориха като че ли всички и като нищо този човек може да има своето политическо продължение, но това е гадаене", допълни Първан Симеонов.

Две червени лампи - в кабинета на Борисов и на Кунева

Според него две червени лампи трябва да светнат обаче в два кабинета - на премиера Борисов и на Меглена Кунева. „Едната е в кабинета на г-н Борисов, защото като че ли Радан Кънев влиза в някаква странна симбиоза с него, или пък паразитизъм - сами преценете, и трайно като че ли вече според едни извива ръце, според други постига резултати", поясни Симеонов.

Другата червена лампа трябвало да бъде в кабинета на вицепремиера Кунева, която „позволявала до този момент Радан Кънев да се превърне в основен, да не кажем - единствен, изразител на политиката на РБ".

Що се отнася до Румяна Бъчварова според политолога става въпрос за фигура, която продължава линията на Бойко Борисов до този момент, а именно - постепенно приобщаване на всички потенциални външни противници и постепенно избутване на потенциалните вътрешни противници.

„Струва ми се, че назначението на г-жа Бъчварова е още една крачка в избутването на Цветан Цветанов. Подозирам, че подобна съдба рано или късно ще има и Росен Плевнелиев като потенциален вътрешен противник на Борисов, защото плановете им по отношение на президентските избори например май се разминават", отбеляза още Първан Симеонов.

Борисов и Кънев - в ролята на своеобразна втора камара в политиката

„Радан Кънев напоследък изглежда доста близък до Бойко Борисов - самият сюжет, в който те се събират вечерта, обсъждат нещо и на другия ден дават някакво решение, а то прозвучава като театрално назидание от устата на г-н Борисов и театрално посипване на главата с пепел от страна на г-н Кънев - това говори, че двамата са се вживели в ролята на някаква своеобразна втора камара на политическия процес в България, казвам го с усмивка", коменттира още Симеонов.

Той отбеляза, че реформаторите играят много сложна въжеиграческа роля, в която „хем трябва да запазят физиономия и реформаторско име, хем трябва да внимават за позицията си във властта, която изглежда доста удобна".

Борисов балансирал между острата реторика на ПФ и ДПС

Първан Симеонов коментира и активната словесна престрелка между Патриотичния фронт и ДПС, станала повод за премиера Борисов, който реагира от трибуната на НС и предупреди за възможен етнически конфликт, ако подобно говорене продължи.

Според политолога упорството на Борисов по отношение на кадровата му политика - и в надзорните финансови органи, и в БНБ, и по отношение на ДАНС и МВР, показвало, че измежду всички мостове, които той се опитва за запази по време на втория си мандат, като че ли най-важните мостове са тези с ДПС.

„Изказването му днес показва точно това - опитът му да балансира между безспорно острата реторика на партньорите му от ПФ и предупрежденията на ДПС от друга страна. Не разглеждам като толкова реална опасността за етнически конфликт, а по-скоро това изказване беше опит за достоен отговор на ДПС от страна на Борисов", допълни Симеонов.

Целият разговор слушайте тук