/ БГНЕС, архив
Около 21 процента от българската икономика все още е в "сивия" сектор, каза днес във Варна президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му в парично изражение това са около 23 милиарда лева годишно.

По данни на синдиката секторите с най-висок дял на "сиви" практики са сервизите за ремонт на автомобили, строителството, селското стопанство и леката промишленост. Димитров посочи, че недекларираният труд у нас е близо 16 процента, при средно равнище за ЕС около 11,6 на сто. В сферата на селското стопанство всеки втори работи без договор, а в строителството делът на скритата икономика е около 40 процента, каза още Димитров.

Икономист: 15 млрд. евро повече са „изтекли“ от България за 10 години

За справянето с тези проблеми КНСБ започна кампания "Сивото убива", като ще бъдат проведени 27 информационни инициативи в цялата страна, каза лидерът на синдиката. Той уточни, че вече работи и ново мобилно приложение, което дава възможност на хората да подават сигнали срещу некоректни практики на фирмите. След време, на база на регистрираните жалби, синдикатът ще направи своеобразни регистри на работодателите, които ощетяват служителите си, както и на тези, които спазват правилата.

КНСБ: Необлагаемият минимум да е равен на една минимална работна заплата и да се приспада от всеки доход

За Варна Пламен Димитров посочи, че синдикатът настоява да бъде разработена 3-годишна програма за поетапно увеличение на доходите на работещите в общинската компания "Градски транспорт". В противен случай ще се стигне до недостиг на шофьори, какъвто проблем вече има в София, предупреди лидерът на КНСБ. Той допълни, че са водени разговори с общинската управа в крайморския град да се увеличат заплатите на медицинските сестри в училищното здравеопазване и на работещите в сферата на културата.
БТА