Изборът на главен прокурор се политизира, смята Бойко Найденов
Изборът на главен прокурор се политизира, смята Бойко Найденов / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова, архив

Венета Марковска да си вземе отпуск, докато ситуацията се уталожи. Това смята за правилно преизбраният за шеф на Националната следствена служба Бойко Найденов.

Той допълни, че прокуратурата, която изпратила в последния момент писмо до президента, не трябва да бъде обвинявана, тъй като това писмо, съдържащо сигнал по медийна публикация, е било предоставено още при номинациите в парламента. Не би трябвало обаче да се надценява ролята му, твърди Найденов.

Освен това определи като несериозна възможността да бъде номиниран за мястото на главен прокурор, каквато временна длъжност заема в момента. Той коментира единствената до момента кандидатура на председателя на окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров, който е известен като фаворита на ГЕРБ.

Според Найденов, ако в случая става въпрос политически обоснован избор, скандалът би надминал този около Венета Марковска и изборът й за конституционен съдия от квотата на парламента.

Шефът на Следствието каза още, че промените в процедурата за избор на главен прокурор, които бяха направени в последния момент, могат да поставят сянка върху неговата устойчивост и прозрачност. Погледът назад в историята показва, че политиката винаги е била фактор в избора на главен обвинител и управляващите партии в различни периоди са опитвали да поставят на мястото близки до себе си хора.

За своето назначение като временно изпълняващ длъжността главен прокурор той отрече слуховете, че е политически обвързан. „Може би това е една от бедите на прокуратурата - изборът на главен прокурор се политизира и драматизира прекалено”, заяви Найденов пред bTV.

Макар че отхвърли категорично варианта той да се бори за поста, Найденов заяви, че ако има възможност, би съкратил драстично състава на прокуратурата, тъй като в момента се получавала една неравномерна натовареност.

Пример за това била Върховна касационна прокуратура, където имало 100 човека, напълно ненужни. Освен това имало назначени 50 прокурорски помощници, което е безсмислено, защото работата на прокурорите не била толкова натоварена, за да има и кой да им помага. В Консултативния съвет пък имало още 30 души, които бездействали и получавали заплати.