/ БГНЕС
Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) на своята 23-а годишна конференция единодушно избра Република България за член на Изпълнителния съвет за периода 2019-2021 г. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.
 
Изпълнителният съвет е най-висшият орган на ОЗХО. Това решение на Конференцията е признание за високия авторитет, с който страната ни се ползва в тази единствена по рода си международна организация, чиято цел е да бъде сложен край на един цял клас оръжия за масово унищожение, се казва в съобщението на МВнР.

ОЗХО Организация за забрана на химическото оръжие
БГНЕС

САЩ и други западни страни влязоха в спор с Русия на конференцията на ОЗХО по създаването на нов разследващ екип за атаки с химически оръжия, който да може да посочва виновни за тези атаки, предадоха Асошиейтед прес и ДПА. Русия заяви, че създаването на такъв екип не е в правомощията на ОЗХО и поиска да се създаде анкетна група, която да прецени целесъобразността на такъв екип. Но според САЩ и Великобритания това би подкопало създаването на такъв разследващ екип. Те обвиниха Русия, че се опитва да попречи на усилията за контрол на химическите оръжия и че иска да прикрие факта, че сирийското правителство е отговорно за повечето химически атаки в Сирия.
 
ТАСС цитира съобщение в сайта на ОЗХО, че в общо изявление постоянните представители на страните членки на организацията заявяват, че е неприемливо да се дава на ОЗХО правото да определя виновни при химически атаки. "Смятаме, че Съветът за сигурност на ООН е единственият упълномощен орган за определяне на отговорности при противозаконни деяния с химически оръжия. Подчертаваме недопустимостта ОЗХО, която е техническа структура, да се превръща в орган, който дублира правомощия на Съвета за сигурност на ООН", се казва в изявлението.

ОЗХО Организация за забрана на химическото оръжие
БГНЕС