Представят промените в данъчно-осигурителното законодателство
Представят промените в данъчно-осигурителното законодателство / Sofia Photo Agnecy, архив

Промените в данъчно-осигурителното законодателство ще бъдат представени от Националната агенция за приходите. От началото на годината до края на април протича кампанията за плащане на данък върху доходите на физическите лица. Тъй като тази година краят на април се пада в почивните дни, кампанията е удължена до 2 май.

До 10 февруари може да се използва 5% отстъпка, ако задълженото лице подаде данъчната си декларация и плати дължимата сума. Същата отстъпка ще важи до края на кампанията, ако декларацията и плащането се извърши по електронен път. Тази година се запазват всички възможности за данъчни облекчения, валидни и през миналогодишната кампания.

Размерът на данъка се запазва на ниво 10 на сто. Доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се облагат отделно при ставка 15 на сто.

От тази година фирмите ще удържат авансово данъка на своите наемодатели, след като приспадне нормативно признатите разходи от 10 на сто, обясни Лорета Цветкова от приходната агенция: „ Аналогичен е редът на гражданските договори при издаването на сметката за изплатени суми за доходи. От нея вече платецът ще прави одържането, определянето на данъка и негово ще е задължението да го внесе до 10-о число на следващия месец в съответната сметка на републиканския бюджет”.

Когато договорът за наем е сключен между две физически лица, се запазва старият ред на деклариране.

От тази година се въвежда и нов вид служебна бележка, свързана с печалбата на предметни награди от конкурси. „Компютър, а може и екскурзия. Физическото лице трудно би се ориентирало в цената на тази екскурзия, която за него представлява един вид облагаем доход. В този случай, чрез създаването на такъв формуляр, те ще бъдат улеснени при неспазването на своите задължения”, уточни Лорета Цветкова.

Сред останалите промени са завишение на санкциите за неиздаване на документ от физическо лице, което не е задължено да дава касов бон и се въвежда данък „офшорка”.

При осигурителното законодателство се въвеждат диференцирани прагове за самоосигуряващите се лица. Освен това осигурителната тежест се качва с 1,8%.