МЗХ стартира пилотни търгове за дългосрочни договори за продажба на дървесина
МЗХ стартира пилотни търгове за дългосрочни договори за продажба на дървесина / снимка: БГНЕС

Мораториумът върху износа на дървесина е в сила от 10 март и е твърде рано да се направят заключения за резултата по прилагането на забраната. Освен това, Министерството на земеделието и храните е поело ангажимент в тримесечния срок на действие на мораториума да извърши необходимите промени в нормативната уредба, с които да се повиши контролът и ефективността при опазване на горските територии, каза в пред БТА ресорният заместник-министър доц. Георги Костов. Той информира още, че законодателните предложения са готови и предстои общественото им обсъждане.

От 2016 г. ще сертифицират фирмите, които искат да работят в горите

От тази година МЗХ стартира пилотни търгове за сключване на дългосрочни договори - до 5 години, за продажба на дървесина, с което се цели стимулиране на малкия и среден местен бизнес чрез осигуряване на необходимата суровина и постигане на по-голяма добавена стойност към крайния продукт след преработката на обла дървесина, поясни доц. Костов.

Освен това от Дирекция "Развитие на горския сектор" в МЗХ са категорични, че през последните 40 години се наблюдава трайна тенденция към увеличаване на залесените горски територии, които към настоящия момент са 3,811 милиона хектара.

Дават повече правомощия на мобилните групи, пазещи горите

Общо 173 мобилни екипа се грижат за опазване на горските територии към държавните горски предприятия, а от януари т. г. е сключено споразумение между МЗХ и МВР за съвместна дейност по опазване на тези територии. От МЗХ предупреждават, че закупувайки дървесина, която не е маркирана с контролна горска марка и непридружена с документ, доказващ законния й произход, гражданите стават съучастници с нарушителите, извършващи незаконна сеч в горите и по този начин попадат под ударите на закона.