Кабинетът се отметна от по-ниската такса за лекар, за да не създава „напрежение”
Кабинетът се отметна от по-ниската такса за лекар, за да не създава „напрежение” / снимка: www.sxc.hu
Кабинетът се отметна от по-ниската такса за лекар, за да не създава „напрежение”
56018
Кабинетът се отметна от по-ниската такса за лекар, за да не създава „напрежение”
  • Кабинетът се отметна от по-ниската такса за лекар, за да не създава „напрежение”

За да не се създава „изрично напрежение” - с този аргумент правителството се е отметнало от идеята си да намали с 20 стотинки потребителската такса за посещение при лекар или зъболекар. Това става ясно от стенограмата от заседанието на кабинета в сряда.

Предварително бе заявено намерението посещението при общопрактикуващия лекар да струва 2,70 лева, както беше до месец май. Изненадващо обаче кабинетът остави таксата 2,90 лева, като от пресцентъра на Министерския съвет обясниха, че по този начин министрите искат да се съобразят със становището на личните лекари.

Точно с пет изречения правителството променя становището си за намаляване на потребителската такса и я запазва на равнището от 2,90 лева, както бе от началото на май, когато се увеличи минималната работна заплата от 270 на 290 лева. Впоследствие обаче парламентът „отвърза” таксата за посещение при лекар или зъболекар от равнището на минималната работна заплата и постанови, че таксата ще се определя с решение на Министерския съвет.

Във вторник, ден преди заседанието на кабинета, бе разпространена идеята потребителската такса да се върне на равнището от 2,70 лева - т.е. да поевтинее с 20 стотинки. В сряда обаче изненадващо министрите запазиха цената на 2,90 лева.

От стенограмата става ясно, че зам.-министърът на здравеопазването Минчо Вичев аргументира внезапния обрат със следното изречение: „След покачването на минималната заплата от 1 май напрежението отпреди това затихна и смятам, че в този момент не е необходимо да се създава изрично напрежение”. Премиерът Бойко Борисов задава въпроса дали цената остава 2,90, „както беше?”, а Вичев отговаря утвърдително, с което решението на премиера става категорично: „Така да се впише в постановлението. Приема се точка 34 с тази поправка”.

От правителствената пресслужба аргументираха промяната с решението на министрите да се съобразят с искането на общопрактикуващите лекари. Пред Дарик обаче председателят на сдружението им д-р Любомир Киров заяви, че медиците не са недоволни от размера на таксата, а от липсата на финансова обосновка за него.