Финансовото министерство прогнозира ръст на икономиката с 2.3% догодина
Финансовото министерство прогнозира ръст на икономиката с 2.3% догодина / ThinkStock/Getty Images

Финансовото министерство очаква икономиката на страната да нарасне с 2 на сто през тази година. Това сочат есенните прогнози на експертите. От ведомството очакват след като през първото полугодие са наблюдавали благоприятно въздействие на износа и по-слабо спрямо очакванията увеличение на потреблението на домакинствата, тази тенденция да се измени през втората половина на годината с ускоряване на вътрешното търсене и забавяне на износа.

През 2016 г. растежът на българската икономика слабо ще се ускори до 2.3%. Със засилването на доверието на домакинствата, нарастването на потреблението ще се ускори до 2.5% през 2016 г. Крайните потребителски разходи на правителството се очаква да нарастват през целия прогнозен период, но приносът им към растежа на БВП ще бъде сравнително ограничен през 2015 и 2016 г. поради нуждата от консолидация и придържане към рамката на Пакта за стабилност и растеж, се казва в прогнозата.

През 2016 г. се предвижда забавяне на растежа на инвестициите поради преминаването към изпълнението на програмите, финансирани от фондовете на ЕС по новата финансова рамка 2014-2020 г., и при отчитане на необходимото време за техническото оформление и стартиране на реализацията на проектите по тях.

Високата база от 2015 г. ще се отрази в забавено нарастване на износа на стоки през 2016 г., което по линия на суровините, необходими за експортно ориентираните отрасли ще доведе и до известно забавяне във вноса. Приносът на нетния износ ще се ограничи до 0.3 процентни пункта.

За периода 2017-2018 г. се очаква постепенно ускоряване на растежа на БВП до 2.7%. Двигател на растежа ще бъде вътрешното търсене. Както частното потребление и инвестиции, така и публичният сектор ще увеличават своя принос в растежа на икономиката. Нарастването на вътрешното търсене ще се отрази и в покачване на нивата на вноса. Така, въпреки очакваното ускорение на износа, нетният износ ще има отрицателен принос за реалния растеж на БВП.

Средно за 2015 г. броят на заетите се очаква да се повиши с 0.5%. С приключването на дейностите със сезонен характер нивото на безработица ще се покачи през последното тримесечие спрямо летните месеци на годината и средното равнище се очаква да възлезе на 10%., което е с 0.8 процентни пункта спрямо очакванията от пролетта.

По-ниското ниво на безработица отразява както по-високия растеж на заетостта, така и по-ниската от очакваната през март икономическа активност на населението, дължаща се на по-голямото понижение на икономически активното население.

Постепенното възстановяване на вътрешното търсене през 2016 г. се очаква да подкрепи търсенето на труд и темпът на увеличение на заетостта слабо ще се ускори до 0.6%. Това ще обуслови по-нататъшния спад в нивото на безработица до 9.2%, който се очаква да бъде по-ограничен в сравнение с 2015 г., тъй като понижението на работната сила ще бъде по-слабо, поради предприетите мерки за повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране.

Последните се очаква да окажат по-силно влияние върху икономически активното население към края на прогнозирания период, поради плавното повишение на месеците възраст и стаж, необходими за пенсиониране.

С повишаването на вътрешната икономическа активност и засилването на положителното влияние от външната среда, през 2017 и 2018 г. растежът на заетите се очаква да достигне 0.7% средногодишно, а равнището на безработица да се понижи до 8% в края на прогнозния хоризонт.

Вижте цялата есенна прогноза на финансовото министерство