Жители на „Дивдядово" проявиха самоинициатива и са започнали почистване и облагородяване на парка в шуменския квартал. Гражданите са се самоорганизирали, след като дълги години парка, който е любимо място за отдих, разходки и игри на децата е занемарен и изоставен почти изцяло.

През последната седмица на няколко пъти десетки жители на квартала са се събирали, за да почистят от отчасти да облагородят поне началото на парка. Въпреки, че от общината косят тревната растителност поне в района около детската площадка, по-голямата част от парка е силно буренясала и буквално недостъпна. Със собствени сили и средства гражданите почистват алеите и зелените площи в началото на парка, изграждат и нови пейки.

„Къде да играят децата, по-добре ние да си помогнем сами с каквото можем", казва Ивелина Василева. „Това го правим за нашите деца, за да има къде да играят", допълва Диана Димитрова.

На няколко пъти са правени и подписки с искане парка в „Дивдядово" да бъде ремонтиран, искано е и обновяване на детската площадка там, но към момента нищо не е направено.



От Община Шумен обясниха, че цялостният ремонт и обновяване на парка в „Дивдядово" ще струва около 1,8 милиона лева. Данаил Данчев от Отдел „Европейски фондове" поясни, че администрацията има разработен проект за това, но след обществено обсъждане е било решено първо в квартала да се рехабилитира централния булевард, едва след което ще се търси възможност за реализация на проекта за парка.

„Продължаваме да търсим финансиране, защото съзнаваме колко е голяма нуждата от обновена и добре поддържана зелена площ в квартала", каза още Данчев. По думите му, реализация ще се търси посредством европрограмите. Той поясни, че докато това стане факт с възможностите, които общината има ще поддържа парка. Данчев обеща и скоро да бъдат поставени кошчета за отпадъци в парка. По думите му, на този етап общината няма как да изгради нова детска площадка в парка, тъй като за това ще са нужни поне 10 000 лв., средства които в тазгодишния бюджет не са заложени.

Другата идея предвижда отдаване на терени от парка под наем с търговска цел, но и с условието за облагородяване и поддържане на прилежащите зони. „Считам, че това би било едно добро партньорство между община и бизнес и по този начин би се решил и въпроса с поддръжката и опазването на парка.